Görme engellilerin hayatını kolaylaştıracak mobil uygulamalar!

Görme engellilerin hayatını kolaylaştıracak mobil uygulamalar!

Hemen hemen herkesin cebinde bulunan akıllı telefonlar, hayatımızın önemli bir kısmında yer alıyor. Akıllı telefonlar sosyal projeler için geliştirilen uygulamalarla engelli insanların umudu haline geliyor. Bu haberimizde ise dünyamız için yadsınamayacak biçimde önemli bir nüfus oluşturan görme engellilerin hayatını kolaylaştıracak mobil uygulamaları sunuyoruz;
Google Talkback: Google’ın görme sorunu olan insanlar için üretmiş olduğu bu uygulama telefonunuzu sesli bir şekilde kullanmanızı sağlıyor. Bu uygulama sayesinde görme engelli bir birey telefonuyla arama yapabildiği gibi mesajları da sesli bir şekilde dinleyerek cevap verebiliyor.

Be My Eyes: Be My Eyes uygulaması, görme engelli kullanıcılara internet üzerinden yardım imkanı sağlıyor. Sisteme ‘görebiliyorum’ veya ‘görme engelliyim’ seçenekleriyle kaydolduktan sonra gelen çağrılara cevap verebiliyor ya da çağrı oluşturabiliyorsunuz. Bildirim geldiğinde görme engelli bireyle aranızda kamera yardımıyla canlı bağlantı oluşuyor. Görme engelli birey, yardım istediği konuyu size gösteriyor, siz de yardım ediyorsunuz. Eğer müsait değilseniz çağrıyı reddetme hakkınız da var. Uygulama, çağrıyı binlerce kişiye gönderiyor. Yardım beklenen konular ise son derece basit: Bazen bir yol tarifi, bazen de bir süt kutusunun üzerinde yazan son kullanma tarihi.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Teknoloji

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir