Gobustan Milli Parkı Azerbaycan

Gobustan Milli Parkı Azerbaycan

Gobustan Rock Art Landscape resmi adıyla da bilinen Gobustan Milli Parkı, UNESCO Dünya Mirası Sit Alanıdır. Park, şehrin yaklaşık 65 kilometre güney batısındadır ve Bakü’den kolaylıkla günübirlik seyahat edilebilir. Bu doğal harika, tarih öncesi insanların içinde yaşadığı çok sayıda mağara ve kubbeleri oluşturan aşıntı kaya ve taşlardan meydana gelmektedir.
Gobustan Milli Parkı, ziyaretçilerin keşfetmesi için çok sayıda kültürel öneme sahip kaya çizimleri, tarih öncesi mağaraları ve mezarları barındırmaktadır. Bu alanın önemini açıklayan bir müze de mevcuttur.
Bölgede keşfedilecek 40.000 yıl öncesinden 6.000’den fazla kaya gravürü bulunmaktadır. Son buz çağının hemen sonrasına uzanan meskun mağaralardan çarpıcı kalıntılar da vardır. Yaşayan kayalara izini bırakan sağlam bir medeniyetin kalıntıları sizi büyüleyecek.
Daha güncel anıtlarla ilgilenen turistler, bir James Bond filminde yer alan yakınlardaki petrol sahasını ziyaret edebilir.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yurtdışı Tatil

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir