Gizemli Hindistan Rüyası

Gizemli Hindistan Rüyası

Güney Hindistan’ı kapsamlı bir şekilde gezmek isteyen ziyaretçiler için, Tamil Nadu eyaletinin başkenti Chennai en uygun giriş noktasıdır. Chennai kendisini tüm büyük şehirlere ve kentlere bağlayan uluslar arası bir havalimanına, bir deniz limanına, bir tren ve karayoluna sahiptir. Aynı zamanda lüks otellere ve daha uygun bütçeli otellere sahiptir.
india
Tamil Nadu geçmişi şimdiki zamanda asılı kalan bir Hinduizm kalesidir. Gopurams adı verilen kulelere sahip tapınaklar bu eyaletin genel bir özelliğidir, ülkede başka yerlerde nadiren görülür. Tamil Nadu’daki tapınaklar toplumun dayanak noktasıdır ve günümüzde dahi temeli dini ibadete dayanan sanat biçimleri günlük yaşantıya renk katmaya devam eder. Bunların arasında en ünlüleri bronzdan yapılma görkemli tanrılar, cam boyamalar ve çağrışımcı bir dans formu olan Bharatnatyam’dır.Mahabalipuram, Kanchipuram ve Thanjavur tapınak içerisinde telkinlerin inanca davet ettiği ve sosyal uyumla geliştiği çok katmanlı bir topluluğun oluştuğu tapınak şehirlerine iyi birer örnektir. Kanjeevaram da denilen Kanchipuram ülkede parlak ipek sarilerin dokunduğu merkez olarak bilinir. Aynı şekilde , Thanjavur da bronz figür dökümünün önemli merkezlerinden biridir. Zengin heykelleriyle Mahabalipuram deniz kenarında yer alır ve mükemmel tatil yerlerine sahiptir.Tiruchirapally ve Madurai de meşhur tapınaklara ev sahipliği yapar.india-2
Uzun bir dönem Fransız Kolonisi olan Pondicherry’de tapınak mirasının tam tersi yer alır. Fransızca yaygın bir biçimde konuşulur, sahildeki villalar ve parke taşlı sokaklar Güney Hindistan’dan çok Güney Fransa’yı anımsatır.
Bu şaşırtıcı ölçüde farklı eyaletin diğer bir özelliği de iki yayladır, Ootacamund ve Kodaikanal. Her ikisi de göçmen Raj nüfusunun çok sevdiği küçük İngiltere topraklarıdır. Her iki yer de uzun güney turu boyunca enfes bir rahatlama sağlar, çok sayıda konaklama imkanı mevcuttur.Aşağı yukarı tamamen vejetaryen olan Tamil Nadu mutfağı tüm ülkede son dere popüler olmuştur, çok az şehir eyaletin geniş mutfağından popüler mezeler sunan en az bir restorana sahiptir.Çin, Portekiz, Arabistan ve Hollanda gibi farklı yörelerin etkileri ile Kerala Hindistan’ın baharat kıyısı olmuştur. Kesintisiz bir sahil şeridine sahip eyaletin kalbinde yeşil pirinç tarlaları ve benzersiz bir nehir ve lagün ağından oluşur. Oldukça az ziyaret edilen yukarı Kerala tik ağacı ve lastikle kaplı ağaçların olduğu tepelerden oluşur. Kerala’nın en değerli baharatları özenle yetiştirilmiş kakule, biber ve muskattır.
Eyaletin başkenti Thiruvananthapuram uluslar arası bir havalimanına sahiptir, ayrıca bu eyalet bir eğlence parkına kurulmuş son derece güzel bir müzeye sahiptir. 16 km uzakta ise ülkedeki en popüler sahillerden biri olan Kovalam yer alır. Çoğu ziyaretçi Kovalam’da kalır, gezi için Thiruvananthapuram’a gider. Yakın mesafede bulunan Sri Padmanabhapuram Sarayı da önemli bir anıttır.Güzel bir doğal limana sahip Cochin çok uzun yıllardır Kerala’nın deniz ticareti merkezidir. Limanın yanı başındaki çok eski döneme ait Çinli balıkçı ağları Kerala’nın Çin’le ticaretini gösterir, tıpkı su kenarındaki binaların Hollanda ve Portekiz sömürgecilerinin varlığını işaret ettiği gibi. Tertemiz bir şekilde korunmuş bir sinagoga sahip olan Jewtown kendine özgü bir havaya sahiptir, şehrin diğer ucundaki Tripunathura ise merkezi avlulara sahip birçok geleneksel eve sahiptir. Marksist eğilimleriyle bilinen bir eyalet olan Kerala’da çok sayıda inanç, yani İslam, Musevilik, bazı Hristiyanlık ve Hinduizm mezhepleri uyumlu bir şekilde bir arada bulunur.india-3
Kerala’nın tapınak ibadetinden çıkan gelenekleri düzenli olarak yapılan performansta görülebilir. Bunlardan en muhteşemi olan ders gösterileri, Kathakali Cochin’de birçok merkezde günlük olarak düzenlenir. Önceleri bir ibadet biçimi ve görsel ziyafet olan Teyyam; süslenmiş fillerin olduğu tapınak festivalleri; yerlilerin savunma sanatı Kalaripayatu Kerala’nın hatırı sayılır sahne sanatları mirasının bir parçasıdır ve Cochin’de ve Thiruvananthapuram’da çeşitli merkezlerde görülebilir.
Cochin’de karayoluyla beş saat gidildiğinde ormanlık tepelere, kauçuk ve baharat tarlalarına ve Güney Hindistan’ın büyüleyici eski dünyası Munnar’daki çay yetiştirme bölgelerine vardır.Kottayam’dan Alleppey’e palmiyelerle çevrili kanallar yer alır, bu güzergah motorlu sandal ile geçilir. Yaşlı yelkenliler, tonlarca hindistan cevizi taşıyan uzun gemiler ve çocukları okula götürmek için kullanılan ince sandallar bu kanallarda sıkça göreceğiniz görüntülerdendir.Kerala kıyısında dağınık halde bir grup mercan adası bulunur, toplam 36 mercan adasından oluşan bu grup Lakshadwewp olarak bilinir. Hindistan Birliğinin bir parçasını oluşturan bu mercan adaları ülkenin en yeni turist destinasyonlarından biridir.Adalardan onunda Kerala’da konuşulan dile yakın bir dil konuşan barışçı ve cana yakın yerel halk yaşar. Adalılar hindistan cevizi yetiştiriciliği, hindistan cevizi liflerinden hasır örme ve balıkçılık etrafında dönen bir yaşam tarzına sahiptir.Turizmin temel odağı su sporlardır, adalardan her biri şnorkelle yüzmeden rüzgar sörfüne kadar tüm su sporlarına imkan tanıyan kristal kadar berrak suların bulunduğu geniş alanlar sağlayan mercan resifleriyle çevrilidir. Turistlere açık olan beş ada sahil kulübeleri şeklinde basit konaklama imkanları sunar. Lakshadweep’i ziyaret izinleri Cochin’deld Lakshadweep turist ofisinden alınabilir.
india-4
Turizme açık tüm adalarda duran uygun fiyatlı yolcu gemilerinin yanı sıra Cochin’den Agatti’ye düzenli uçuşlar da yapılır. Bu yolcu gemilerinin güzergahı Cochin’de başlayıp Cochin’de sona erer. Bangaram Adası yabancı turistlere açıktır.
Lakshadweep dünyanın yapaylığından uzaklaşmak ve son derece güzel bir ortamda bir kaç gün geçirmek isteyenler için mükemmel bir tatil imkanı sunar.Başkenti Bangalore olan Karnataka zengin oymalı tapınaklardan, heybetli camilerden ve süslerden oluşan büyüleyici bir mirasa ev sahipliği yapar.
Birçok otelin ve iyi restoranın bulunduğu Bangalore eyaleti incelemek için iyi bir üstür. Modern bir endüstriyel şehir, bir alışveriş cenneti ve zarif bir İngiliz mirası olmanın yanı sıra, Bangalore ipek elbiseleri kadar endüstriyel tesisleriyle, şehrin kalbinde büyüyen Cubbon Parkıyla ve prestijli yarış pistiyle tanınır.
Bir zamanlar soylu bir eyaletin başkenti olan Mysore bolca saraya ve müzeye sahiptir. Yakınında bulunan Srirangapatnam en çok bilinen eski eyalet hükümdarlarından birine, Tipu Sultan’ın hatırasına bağlanır, bir kaç kilometre ötedeki Somnathpur müthiş bir şekilde oyulmuş bir tapınağa ev sahipliği yapar. Bandipur Vahşi Yaşam Barınağı da ziyaret edilebilir.india-5
Vishakapatnam Hindistan’ın doğu kıyı şeridinde yer alan en iyi sahil mesire yerlerinden biridir.Belur ve Halebid arasında bir dizi oymalı taş tapınak bulunur. Bitirme, detay zenginliği ve sanatçılık işinin mükemmelliği açısından, rakipsiz tapınak heykelciliği örneklerine sahiptir. Rahat bir otelin bulunduğu Hassan Belur ve Halebid’in zenginliklerini görmek için çok iyi bir üstür. Aynı zamanda, kısa bir mesafede bulunan Shravanbelagola heykelcilik sanatının doruğu olarak ün salmıştır. Burada MS 183 yılında tek bir granit parçasından oyulmuş 120 metre uzunluğunda bir figür bulunur.Andhra Pradesh’in başkenti Hyderabad bir Arap Gecesi peri masalı atmosferini yaşatır insana. Acayip sarayları, zamanının görkemli evleri ve Hiderabad incileri, tütsüleri ve bakır kap kacaklar satan dükkanlarla dolu kalabalık pazarları şehri niteler, kısa bir mesafede ise Golconda Kalesi görünür.Şehrin tarihi bağlantısının izleri serveti efsanevi olan Nizam hükümdarlarına kadar uzanır. Mücevherlerle ve banknotlarla dolu odalar, pırıl pırıl Rolls Royce arabalarla dolu bir garaj artık tarihin bir parçası, ancak bu topraklarda büyüsüyle şehre renk veren benzersiz bir kültür yaşamaktadır. Soylu Hindistan’ın bu en asil sefaya düşkün kraliyet ailesinin zevkleri titiz hazırlıklara ve yavaş pişirmeye dayalı efsanevi bir mutfağın doğmasını sağlamıştır.
Eski Hyderabad’ın büyük bir kısmı yaya olarak gezilebilir. Şehrin önemli simgeleri arasında 16. yüzyıldan kalma bir geçit olan Charminar; sahibinin şahsi koleksiyonunu oluşturan ıvır zıvırın yanı sıra paha biçilemez hazinelerin sergilendiği Salar Jung Müzesi; Mekke Camii ve Golconda Kalesi yer alır.
Nagarjunakonda’da bir dizi kazı yapılmaktadır, kazılarda Budist tapınakları, stupalar ve manastırlar gün yüzüne çıkarılmıştır.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yurtdışı Tatil

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir