Girişte pasaporta gerek olmayan ülkeler!

Girişte pasaporta gerek olmayan ülkeler!

Pasaportunuz olmasa bile Türk kimliğinizle gidip gezebileceğiniz ülkeler olduğunu biliyor muydunuz? Seyahat tutkunu olan ve yurt dışında yeni yerler keşfetmek isteyen kişiler için büyük bir sorun olan pasaport ve vize işlemleriyle uğraşmadan, Gürcistan veya Kuzey Kıbrıs’ta tatile çıkabilirsiniz.
Gürcistan: İstanbul’dan tarifeli uçuş seferleri ile gidebileceğiniz Batum Havalimanı, pasaport olmaksızın giriş yapabilme olanağıyla popüler bir destinasyon. Haftanın yedi günü İstanbul – Batum arası seferlerin yapılıyor olması Batum’u cazip kılan özelliklerden biri. Batum, Gürcistan’a açılan kapı olmasına rağmen kesinlikle ülkenin görülmesi gereken tek şehri değil. Başkent Tiflis, Rioni Nehri’nin kıyısına kurulmuş olan ülkenin ikinci büyük kenti Kutayıs ve Signagi, Gürcistan’ın gezip görülebilecek en bilinen şehirleri. Çarlık dönemi, SSCB dönemi ve şuan ki kapitalist rejimi bir arada görebileceğiniz Gürcistan şehirlerinde, doğu ve batı uygarlıklarının sentezlenmiş olduğuna tanıklık edeceksiniz. Pasaportsuz seyahat ederken yurt dışında olduğunuzu unutmak mümkün. Bu sebepten ötürü Gürcistan’da kalma sürenizin 90 gün olduğunu ve girişte verilen, doldurulması ise zorunlu kılınan “Giriş-Çıkış Formu”nu kaybetmemeniz gerekir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti: Kimliğinizle girişte 3 aylık vize alabileceğiniz KKTC, özellikle yaz aylarında tatil için çok tercih ediliyor olsa da, ılıman iklimiyle bahar ve kış aylarında da bir o kadar gezilesi bir atmosfere sahip. Kuzey Kıbrıs’ın başkenti Lefkoşa, dış ülkelerle bağlantıyı sağlayan Ercan Havaalanı’na sahip olsa dahi tatil için en çok tercih edilen şehirler genelde Girne ve Mağusa oluyor. Türkiye’den birçok sayıda üniversite öğrencisinin eğitim için tercih ettiği Kıbrıs’ta kafeler ve restoranlarda sürekli öğrencilere rastlamak mümkün.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yurtdışı Tatil

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir