Gabon’un başkenti Libreville’de ne yapılır?

Gabon’un başkenti Libreville’de ne yapılır?

Gine Körfezi yakınlarında 600 bine yakın nüfusuyla Libreville,  şırıl şırıl akan Komo Nehri’nin hemen kıyısında kuruludur. Gabon‘un en büyük şehri ve başkenti olan Libreville, kereste ticaretinin en yaygın olduğu şehirlerden biridir. Bunun yanı sıra gelişmiş gemi inşaatı da Libreville için önemli endüstri kaynaklarındandır. Özgürkent olarak da anılan bu şehrin tarihine inildiğinde bu unvanın verilmesi ne denli haklı olduğunun farkına varacaksınız. Fransız egemenliği döneminde, 1843 yılında Libreville teknelerle alınıp dünyaya pazarlanmayı bekleyen kölelerin satıldığı bir pazar durumuna getirildi. Serbest bırakılan köleler de gemilerler buraya getiriliyordu. Bu nedenle şehir, Freetowndan esinlenerek, Libreville, Özgürkent olarak adlandırıldı.
Libreville-gezilecek-yerler
ÖZGÜR ŞEHİR LİBREVİLLE’DE NE YAPILIR?

* Sahil şeridinde (Au Bord de Mer) yürüyüş yapın.
* Sanat ve Gelenek Müzesi’nde (Musee des Arts et Traditions) Gabon’daki Afrika sanatları ile ilgili bilgi sahibi olun.
* Sahil boyunca yer alan büyük heykelleri inceleyin.
* Libreville şehir merkezinde yer alan yerel restoranlarda balık yiyin.
* Gece hayatının merkezi olan Louis bölgesinde sabaha kadar eğlenin.
* Merkezde yer alan, şehrin tek kumarhanesinde şansınızı deneyin; haftasonları canlı müzik performanslarını izleyin.
* Kültürel aktiviteleri takip etmek isterseniz Fransız Kültür Merkezi’ne uğrayın.
* Doğanın içine girip birbirinden farklı ağaç ve bitkileri görmek için Arboretum de Sybang’a gidin.
* Şehir içi ulaşım için tek alternatifiniz olan ortak taksileri tecrübe edin. Taksiyi yolda gördüğünüzde (içinde yolcu olsa da) el işareti yapıp, size yaklaştığı anda gideceğiniz yeri ve orası için ödemeyi uygun gördüğünüz ücreti söyleyin. Şoför uygun görürse duracak ve korna çalacak; beğenmezse yoluna devam edecek.
* En büyük alışveriş merkezi olan Mbolo’yu gezin ve Libreville’nin farklı yüzünü görün. Fiyatların dışarıdaki çarşı pazardan kaç kat farklı olduğuna dikkat edin ve şaşırın.
* Libreville’den tekneyle ulaşılan Pointe Denis’e bir haftasonu (özellikle Pazar günü) ziyaret gerçekleştirin ve ülkenin en zenginleriyle tanışın.
* Şehir merkezindeki Marche Artisanal a gidin ve Afrika el sanatlarını görün, el yapımı hediyeler alın.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yurtdışı Tatil

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir