Ford Italia görme engelli yolcular için bir akıllı cam prototipi geliştirdi!

Ford Italia görme engelli yolcular için bir akıllı cam prototipi geliştirdi!

Amerika merkezli otomobil üreticisi Ford, görme engellilerin de manzaraların keyfini çıkarabilmesini sağlayacak yenilikçi bir teknolojiye imza attı. Otomobillerin camlarının sadece yolu değil, manzarayı da izlemek için yapıldığı görüşünden yola çıkan Ford görme engellilere manzarayı hissettiriyor. Ford Italia‘nın geliştirdiği akıllı cam prototipi sayesinde görme engelli kişiler bu cama dokunarak dışarıdaki manzarayı parmaklarının ucunda hissedebiliyor.

Sistem, bünyesindeki kamera ile manzaraların fotoğrafını çekerek yüksek kontrastlı ve siyah beyaz renkli hale getiriyor. The Feel The View adı verilen prototip, yolcu penceresinin üst kısmına entegre ediliyor. Görme engelli yolcu bu cihazın merkezindeki düğmeye bastığında, dahili bir kamera gördüğü manzaranın fotoğrafını çekiyor. Ford, çekilen bu fotoğrafın yüksek kontrastlı monokrom bir görüntüye dönüştürüldüğünü ve LED’ler yardımıyla cama yansıtıldığını belirtiyor.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Teknoloji

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir