Fethiye – Muğla

Fethiye – Muğla

M.Ö. 3000  yıllarında kurulduğu sanılan Telmessos antik kentini de içine alan Muğla’nın Fethiye ilçesi, antikçağda bu adla anılıyordu. Meşhur Likya yolunun da başlangıç noktası Fethiye’dir ve bu yol Antalya’ya kadar uzanır.
NASIL GİDİLİR
Dalaman Havaalanı’na 40 km ‘dir.İstanbul’a 800 km, Ankara 615 km., İzmir’e 340 km mesafededir.Otobus firmalarının hemen hemen hepsinin direkt seferi vardır.
GEZİLECEK YERLER
Dünyaca ünlü Ölüdeniz gibi bir kumsalı bulunan Fethiye, Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden biridir. Af Kule gibi dalış bakımından çok uygun yerlere sahiptir. Turizme açılmış birçok mağara mevcuttur. Doğal yapısı ile Yamaç paraşütü gibi alternatif sporlar yapılmaktadır. Kelebekler Vadisi ve Kabak Koyu gibi doğası bozulmamış çok özel bölgeler vardır. Günlük turlar ile 12 Adalar diye adlandırılan adalar ziyaret edilebilir. Ölüdeniz kumsalı 2006 yılında %82 oyla dünyanın en güzel kumsalı seçilmiştir. Ölüdeniz dışında Fethiye civarındaki birbirinden güzel kumsalları: Belcekız (Belceğiz), Çalış Kumsalı, Katrancı koyu, İztuzu Kumsalı (Dalyan)
Bu kadar alternatifin yanında antik çağlardan kalmış kent kalıntıları ile kültür turizmine de açıktır. Telmessos, Kaunos, Kadyanda, Tlos, Pınara, Letoon, Sidyma ve Ksantos bu kentlerden bazılarıdır. Bunların dışında zengin eserleriyle Fethiye Müzesi de turizme hizmet etmektedir.
ÖLÜDENİZ
Belcekız koyunda uzanan doğa harikası lagünün de etkisiyle durgun ve turkuaz renkli denizi ile dünyanın her yerinden gezginleri cezbeden Ölüdeniz, Fethiye’ye 10 km mesafede yer alır. Fethiye’den kalkan minibüslerle yada günübirlik tekne turları ile de ulaşım sağlamak mümkün.

KABAK KOYU
Doğası ve deniziyle Türkiye’deki en büyüleyici koyların başında gelir. Kelebekler Vadisi’nin hemen doğusunda kalan bu koya ulaşmak için uzunca bir patika yolu inmeniz gerekiyor ama bu patika yol, bitki örtüsü ve eşsiz bir manzaraya karşı katedildiğinden hiç sıkmıyor. Yolunuzun üstünde çok sayıda bungalov ve kamping tesisleriyle karşılaşıyorsunuz. Buralarda kalabalıktan, gürültüden uzak, kafa dinlemek için ideal bir konaklama imkanınız da bulunuyor.

KELEBEKLER VADİSİ
Barındırdığı endemik türler nedeniyle dünya mirası olarak korunması önerilmiş 100 dağdan biri olan Babadağ’ın eteklerinde bulunan Kelebekler Vadisine,Ölüdeniz yada Fethiye’den kalkan günübirlik teknelerle ulaşım sağlanır.  Yaklaşık 80 kelebek türüne ev sahipliği yapan vadi, özellikle adını Kaplan kelebeklerden almıştır. Vadinin arka kısmından içlere doğru uzanan patika yollardan 2 ayrı şelaleye ulaşılıyor.  8 Şubat 1995’de 1. derecede doğal SİT ilan edilmiş ve her türlü yapılaşmaya kapatılmıştır. Sadece ağaç evler ve çadırlarda konaklama imkanı vardır.Bu anlamda medeniyetten uzak, doğayla baş başa bir tatil arayanlar mutlaka gidilip görmelidir.

TELMESSOS ANTİK KENTİ
Yapılan kazı çalışmaları kent tarihinin M.Ö. 3000 yıllarına kadar uzandığına işaret etmektedir.  Kalıntılar ilçe merkezinde ve çevresinde bulunuyor. Lahitler, kayalara oyulmuş mezarlar, anfi tiyatro gibi önemli kalıntılar şehir merkezinde bulunuyor ve antik çağ ve modernizmi iç içe yaşatıyor.

KADYANDA ANTİK KENTİ
Fethiye’nin kuzeyindeki, merkeze 20 km uzaklıkta Likya antik kenti,  Üzümlü Beldesi’nin güneydoğusunda bir tepede kuruludur. Antik Çağda Kaunos – Araxa yolu üzerinde bulunuyordu. Kadyanda ören yerinde, kenti çevreleyen sur duvarının bir bölümü, kaya mezarları ve Likçe kitabeler en erken döneme tarihlenebilen kalıntılardır. Bunlardan ayrı olarak, Roma Döneminde de onarım görerek kullanılmış Helenistik Dönem tiyatrosu, hamam, koşu pisti, agora, hangi tanrıya ait olduğu bilinmeyen tapınak kalıntısı ve yoğun sivil yapı izleri, Kadyanda ören yerinin Antik Dönemde yerleşim geçirmiş tam bir kent özelliğini ortaya koymaktadır. Buradan Fethiye körfezi, özellikle de Fethiye ve limanı rahatlıkla görülebilmektedir. Antik şehrin etrafı hatta bazı bölgeleri de çam ağaçlarıyla kaplıdır. Günümüzde buraya giden yolun Üzümlü Beldesinden birkaç kilometre sonrası topraktır ve engebelidir.

KAYAKÖY
Ölüdeniz’e 7 km uzaklıkta bulunan Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde, tamamı Rum, 3.000 nüfuslu bir kasaba boyutuna ulaşmış, eski adları Levissi veya Karmylassos şeklinde geçen köy 1922 de Türk ve Yunan hükümetlerinin mübadele antlaşması sonucu Batı Trakya Türkleri ile yer değiştirmişlerdir. Daha sonra 1957’de Fethiye Depremi ile evleri harabeye dönüşmüş olsa da, canlı müze niteliği ile turistlerin büyük ilgisini çekmektedir. Eski Kayaköy’de halen yaklaşık 40 hane mevcuttur. Kayaköy’de gezilip görülecek yerler arasında büyük ve küçük kilise ve on bir şapel bulunmaktadır. Ayrıca küçük kilise yanında 2 senedir bulunmakta olan bir çömlek atölyesi (Çömlekhane) vardır.

BABADAĞ
En yüksek rakımlı zirvenin irtifası 1,969 metredir. “Karatepe” adı verilien ikinci zirvenin rakımı 1,400 metredir. Bu alt zirve denize çok yakındır; denizden uzaklık 5 km’yi geçmez. Bu nedenle Fethiye ve civarına gelen maceracı turistler için bu zirvelerden denize doğru rotalı yamaç paraşütü sporu geliştirilmiştir. Türkiye’de yamaç paraşütü denince akla gelen ilk adres şüphesiz eşsiz manzarasıyla Babadağ’dır.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yurtiçi Tatil

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir