Evinizde sauna keyfini yaşayın!

Evinizde sauna keyfini yaşayın!

Sauna, çok eski bir kültüre sahip olup, eski çağlardan beri insan sağlığına oldukça faydalı olmuştur. Sauna kullanımı, vücudumuzda oluşan terleme ile bir çok hastalığa ve rahatsızlığa iyi gelmektedir. Saunalar zihin için rahatlatıcı ve beden için sağlıklıdır. Artık saunaları eve taşımak da mümkün oldu. Her ölçüye göre tasarlanmış özel sauna sobaları, en dar alanlara bile uygulanabiliyor. Saunalar kendilerine ait özel mekanlardan ziyade evlerimizin banyolarında uygun yerlerde kurulabilme özelliğine sahip olduktan sonra, popülaritesini hızlıca artırmıştır ve evlerimizde kişisel küçük spa merkezlerimiz haline gelmeye başlamıştır.
evde_sauna_keyfi
Merdiven altı, yatak odası, banyo, balkon ve ikinci tuvaletler rahatlıkla saunaya dönüşüyor. Ancak evinize sauna yaptırmadan önce bazı hususlara dikkat etmeniz gerekiyor;
* Saunanın, mevcut veya tarafınızdan duvar örülerek teşkil edilecek bir odanın içerisine yaptırılması düşünülüyorsa, bu odanın duvarlarının betonarme, tuğla veya ytong gibi malzemeler ile inşa edilmiş olmasına dikkat edilmelidir. Duvar imalatında alçıpan, betopan, hazır panel vb. malzemeler kullanılmamalıdır. Bu odanın dört duvarında gönyesinde ve şakulünde bir sıva, tabanında seramik, mermer, granit vb. malzemeden tam terazisinde bir kaplama ve süpürgelik (4 cm genişliğinde, 5 cm yüksekliğinde) yapılmalıdır.
evde_sauna_keyfi_2
* Evinizde sauna yapımını tercih ediyorsanız, kullanacağınız malzemeleri çok iyi seçmelisiniz. Malzemeler ısıya ve suya dayanıklı, çarpmadan etkilenmeyecek ürünlerden seçilmelidir. Aksi halde çok büyük bir hevesle yaratacağınız saunalarınızın ömrü uzun olmayacaktır.
* Sauna ahşabının cilalanması veya boyanması sonucu yüksek sıcaklıklarda sağlıksız durumlar ortaya çıkabilir. Sauna ahşabı genellikle doğal ahşap olmaktadır. Boş zamanlarda odanın kapısının açılarak havalandırılması sağlıklı olacaktır. Saunanın haftada en az bir kere kullanılması içeride oluşacak küflenme veya bozulmaları engelleyecektir.
* Sobanızın taşlarını seçerken de oldukça titiz olmalısınız. Soba taşlarının ısıyı iyi bir şekilde iletmesi çok önemlidir. Küçük mekânlarda güvenliğiniz için duvara monte sobaları tercih etmelisiniz.
* Sauna duvarlarından en az bir tanesinin taze hava giriş-çıkışına imkan verecek şekilde seçilmesi gerekmektedir.
evde_sauna_keyfi_3
* Saunanın kurulacağı yerin yakınında bir duş (veya şok duş) yapılabilecek şekilde su ve pis su tesisatı teşkil edilmesi tavsiye edilir.
* Sauna kapısını seçerken, ısı ve buhar izolasyonunu çok iyi sağlayacak olan modelleri seçmeniz, başarılı bir sauna yaratmanız için önemli olacak diğer unsurlardan biridir.
* Sauna içerisinde, özellikle de vücudun temas edeceği oturma ve yatma grupları, taban ızgarası ve sırt dayama yerlerinde kesinlikle çivi görünmemeli, konstrüksiyon gizli çivileme-vidalama ile yapılmalıdır.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yaşam

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir