Eskişehir’de mutlaka gidilmesi gereken yerler!

Eskişehir’de mutlaka gidilmesi gereken yerler!

Kültürel ve tarihi değerler bakımından Anadolu’nun en zengin kentlerinden biri olan Eskişehir’de gezilecek o kadar çok yer var ki, bir plan yapmanızda fayda var. İşte o güzel öğrenci kenti için bizim hazırladığımız liste, Eskişehir’in gezilesi yerleri;
-Odunpazarı evleri:
Eskişehir’in ilk yerleşim yerini oluşturan Odunpazarı semtindeki Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemi’ne ait birçok önemli eserin bulunduğu restore edilen tarihi evleri mutlaka görmelisiniz.
-Porsuk Çayı & Adalar:
Sakarya Nehri’nin en uzun kolu olan Porsuk Çayı’nın Eskişehir’in merkezinden geçen kısmı Adalar olarak adlandırılıyor. Gondolla nehirde gezintiye çıkabilir ya da etrafındaki cafelerden birine oturup seyredebilirsiniz.
eskisehirde_mutlaka_gidilmesi_gereken_yerler_
-Sazova Parkı:
Eskişehir’in, hatta Türkiye’nin en büyük parklarından birisi olan Sazova Parkı’nın içerisinde Masal Şatosu, Korsan Gemisi, Uzay Evi, Bilim Merkezi, Akvaryum ve yapay gölet gibi birçok bölüm var. Eskişehir-Kütahya yolu üzerinde yer alan parkın tam ismi Sazova Bilim, Sanat ve Kültür Parkı’dır.
-Lületaşı Müzesi:
Küçük ama oldukça dikkat çekici olan bu müze Odunpazarı’ndaki Kurşunlu Külliyesi içerisinde yer almakta. 60 sanatçıya ait 400 civarında eseri bünyesinde bulunduran Lületaşı Müzesi, Odunpazarı Belediyesi tarafından 2008 yılında açıldı.
-Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi:
Bu müze, dünyanın pek çok ülkesinde bulunan “Madam Tussaud” Müzesi’nin Türkiye’deki ilk örneğidir. Başta Atatürk olmak üzere birçok devlet adamının bal mumu heykeli bulunan müzede yerli yabancı 160 ünlünün heykeli vardır.
eskisehirde_mutlaka_gidilmesi_gereken_yerler_2

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yurtiçi Tatil

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir