Eski bir Rum köyü Bursa Trilye tatili!

Eski bir Rum köyü Bursa Trilye tatili!

Bursa’nın her bir köşesi tarih ve doğayla iç içedir. İşte bu yerlerden birisi daha eskiden bir Rum köyü olan Mudanya’nın tarihini içinde en iyi barındıran bir yer Trilye Köyü! Mudanya’ya sadece 10 dakikalık bir uzaklıkta bulunan bu köy, dar ve tarihi sokakları, pencelerden sallanan asmaları ve yöreye özgü o atmosfer sizi farklı bir tatile davet ediyor.. Antik çağlardan beri Trilye’de tarihin dokularına rastlayabileceğiniz gezinti, sakin bir tatil arayanlara mükemmel bir önerimizdir. Rumca ismiyle “3 Aziz” anlamına gelen Trilye, Antik Romalılar ve Bizanslılara kadar uzanan tarihi yapılarıyla çevrilidir.
Mudanya-Trilye-köyü
Tarihi bilgilere ve kayıtlarda, Trilye’de 1908’de 820 hane varmış. 19.yy sonlarında ise beldede 109 Türk ve 3,657 Rum’un yaşadığı biliniyor. Bugün belde de hiç Rum bulunmuyor. Hemen karşıda Yunanistan’da kurulmuş aynı isimde kardeş köy olan Trilye’de yaşayanlar ise Bursa Trilye köyünü her yıl sık sık ziyaret edip burada konaklıyorlar. Köye girer girmez, kırmızı kiremitli çatılar, dar sokaklardaki tarihin akustik yüzüyle dükkanlar ve evler dikkat çekiyor. Trilye’nin Rum mimarisinin muhteşem örnekleri olan evleri şuan bakımsızlığın verdiği hüzün hakim olsa da, sıra sıra saksılardaki çiçekleri, zarif pencereleri, ilgi çekici kapıları ile gülümsemeyi sürdürüyorlar.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yurtiçi Tatil

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir