Engellilerin hayatını kolaylaştıracak teknolojiler!

Engellilerin hayatını kolaylaştıracak teknolojiler!

Türkiye’de yaklaşık olarak 9 milyon engellinin ve ailelerinin birçoğu ev hapsi yaşamak zorunda kalıyor. Ama bu durumu değiştirmek, engelli teknolojileri ile mümkün. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü vesilesi ile engelli arkadaşlarımızın hayatını kolaylaştıracak teknolojileri bir araya getirip derledik;
1. VoiceOver ile Cep Telefonu Kullanmak Çok Kolay!
iOS’a ait, hareketler dayalı ekran koruyucusu olan VoiceOver, görme engelli arkadaşlarımızın da telefon kullanmalarına imkan vermektedir. VoiceOver ile hiç ekranı görmeden pilin durumunu, cevapsız aramaları ve telefonun her özelliğini kullanmak mümkündür.

2. Ava: İşitme Engellileri Sosyalleştiriyor!
Bir toplum içindeyken insanların ağzını okumak işitme engelliler için pek kolay değildir. Bu alanda ise Ava isimli uygulama işlevsel bir çözüm üretmektedir. Sizin sadece yapmanız gereken şey telefonunuzun mikrofon özelliğini açıp Ava’nın konuşulanları dinlemesini sağlamaktır. Tüm diyaloğunuz telefonun ekranında!

3. Hem Stil Sahibi Hem de Rahat Protezler!
Teknolojinin gelişmesiyle beraber her geçen sene daha da etkili hale gelmiş olan protez organlar, beden bütünlüğünün bozulduğu zamanlarda el, kol ve bacak yerine geçebiliyor. Ve engelli arkadaşlarımıza istediği şekilde hareket etme imkanı sunuyor. Örnek olarak dünyadaki ilk renkli protez bacaklarını üreten Confetti markası, Red Dot en iyi tasarım üretme ödülünün de sahibidir.

4. Eyeborg ile Renkleri Duymak;
Dünyada engelli teknolojileri gün geçtikçe daha çok gelişiyor. Bütün her şeyi siyah-beyaz görme olarak tanılan achromatopsia adlı hastalık için üretilmiş olan ve her renk tonunu farklı farklı frekanslara çeviren Eyeborg adlı cihaz ile renkleri görmek yerine duymak artık mümkündür.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Teknoloji

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir