Ekim ayında hangi balıklar tüketilebilir?

Ekim ayında hangi balıklar tüketilebilir?

Hem protein deposu olması hem de omega yağ asitleri açısından zengin oluşuyla balık, özellikle de kış mevsiminde sofralarımızın baş tacı. Hafızayı, kemikleri ve gözleri kuvvetlendirmesinden alzheimer riskini ve kötü kolesterolü düşürmesine dek birçok faydası bulunan balık, sağlık açısından da tüketmemiz gereken bir gıda. Peki Ekim ayını yaşadığımız bu günlerde hangi balıkları tüketebiliriz?
Barbunya: Halk arasında barbun olarak bilinen barbunya balığı, omega 3 yağ asitleri ve proteince zengindir. A, B, K vitaminleri içerir. Etinin lezzeti ve bol avlanmasıyla ekonomik değeri yüksektir.

İstavrit: Türkiye’nin neredeyse her denizinde rahatlıkla yaşayabilen uzun ve iki kenardan hafif basık görünüme sahip olan bu balık türü, pek çok balık gibi bol miktarda vitamin ve mineral içerir.

Levrek: Yağsız olmasına rağmen çok lezzetli ve yumuşak etiyle, pek çok balık tutkununun tercihi olan Levrek, ılık ya da serin deniz sularını tercih ediyor.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Gastronomi

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir