Isparta tatilinde Eğirdir Gölü!

Isparta tatilinde Eğirdir Gölü!

Eğirdir Gölü ülkemizde koruma altına alınmış, Türkiye’de uluslararası öneme sahip 135 sulak alandan biri olarak varlığını sürdürmektedir. Etrafını kaplayan orman ve göl çevresinde yaşayan canlılar Eğirdir gölünü bambaşka bir doğaya bürüyor. Tektonik bir çöküntü gölü olarak Kuzey–güney uzanımlı Eğirdir Gölü, 468 km²  yüz ölçümüne sahiptir. Bu rakamla birlikte Türkiye’nin ikinci büyük, tatlı su gölüdür. Hafta sonu tatilinde vazgeçilmez bir yer olan Eğirdir Gölüne ulaşım karayoluyla Isparta – Konya yolu üzerinden sağlanıyor. Ayrıca demiryolu üzerinden ise İzmir-Aydın tren hattının bir kolu olarak Eğirdir’e uzanmaktadır.
eğirdir-gölü
Eğirdir gölüne tatil yaptığınızda, şehir merkezinde de birçok görülmesi gereken nokta vardır. En önemli gezilecek yerler ve tarihi yapılarına bakacak olursak, Egirdir kalesi, Eğirdir Kervansarayi, Hızırbey Camii, Aga Camii, Ada Cami, Sinanpasa camii, Aya Giorgios Kilisesi, Ayestafanos Kilisesi, Prostanna Antik kenti… Eğirdir gölüne gittiğinizde göl çevresinde bulunan balıkçılardan balık yemeden dönmeyin. Bölgede gül ürünlerinede çok önem verilirken birçok yerde gül ürünleri satın alabileceksiniz.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yurtiçi Tatil

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir