Edirne neden ziyaret edilmeli?

Edirne neden ziyaret edilmeli?

Trakya’nın sakin şehri, Osmanlı’nın eski başkenti Edirne, tarihi yerleri, huzurlu mekanları ve sımsıcak insanlarıyla keyifli bir tatil kaçamağı rotası. Gerek modernlik gerekse tarihsel açıdan sizi doyuracak ve mutlu edecek şehirlerden biri olan Edirne’yi neden ziyaret etmeniz gerektiğini sizler için listeledik;
* Ulu Camii, 3 Şerefeli Camii, Muradiye Camii, II. Beyazid Külliyesi, Selimiye Camii, Arasta, Bedesten, Rüstem Paşa Kervansarayı, Eski Saray, Bulgar Kiliseleri, Edirne Büyük Sinagogu gibi tarihi eserleriyle; her yerinde tarihe yakından tanıklık edeceksiniz.
edirne_ye_gitmek_icin_nedenler
* Edirne’ye gidip, badem ezmesi, bademli kurabiye, tava ciğeri gibi Osmanlı’dan kalma tatları keşfedebilirsiniz.
* 1346 yılından beri her sene Haziran sonunda Edirne’deki eski sarayın karşısında yer alan Kırkpınar sahası pehlivanlar ve onları izlemek için halkla dolup taşar. Yağlı güreş sporunu Edirne’de seyretmeye ne dersiniz?
edirne_ye_gitmek_icin_nedenler_3
* İstanbul’un fethinden önce Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti olan Edirne’nin en önemli anıtsal eseri olan ve şehrin siluetini taçlandıran Selimiye Camii ve Külliyesi, teknik mükemmelliği, boyutları ve estetik değerleriyle döneminin ve sonraki zamanların en muhteşem eseridir. Osmanlı mimarlarından en önemlisi Sinan’ın Ustalık Dönemi eseri, mimarlık sanatının en görkemli örneklerinden biri ve insanın yaratıcı dehasının bir başyapıtı olarak kabul edilmektedir.
edirne_ye_gitmek_icin_nedenler_2
* Edirne’de bulunan Trakya Üniversitesi Sultan II.Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi, son yıllarda ülkemizin en çok ilgi çeken müzelerinden biri durumuna gelmiştir. Almış olduğu uluslararası ödüllerle adını yurt içi ve yurt dışında duyuran bu müze, bir Osmanlı darüşşifasını günümüzde gerçek anlamda yaşatan tek müzedir.
* Mecidiye köprüsü olarak da anılan Meriç köprüsünün, günbatımının dünyada en güzel izlenebildiği noktalardan olduğu söylenir.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yurtiçi Tatil

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir