Edebiyat tutkunlarının İstanbul’da gitmesi gereken müzeler!

Edebiyat tutkunlarının İstanbul’da gitmesi gereken müzeler!

Hikayelerin, şiirlerin, romanların yazıldığı hatta bazılarının yaşandığı yerlerdir yazarların evleri. İşte iz bırakan kitapların yazarlarının yaşadıkları evler…
*Tevfik Fikret’in evi – Aşiyan/İstanbul
Osmanlı İmparatorluğu’nun son döneminde yaşayan Tevfik Fikret, Servet-i Fünun adlı derginin etrafında topladığı yenilikçi sanatçılarla beraber Edebiyat-ı Cedide hareketini başlatmıştır. Şairin 1906-1915 yılları arasında yaşadığı ve tasarımı kendi yaptığı üç katlı evi 1945 yılında müzeye dönüştürülmüştür. İlk önce Edebiyat-ı Cedide adıyla açılan müze 1961 yılında Aşiyan adını almıştır.
Edebiyat_tutkunlarinin_İstanbul_da_gitmesi_gereken_muzeler_
*Yahya Kemal Beyatlı’nın Müze Evi – Beyazıt/İstanbul
Cumhuryet Dönemi‘nin en önemli şairlerinden biri olan Yahya Kemal Beyatlı eserleriyle Divan edebiyatı ve modern şiir arasında bağ kurmuştur. Bu eserlerden bazıları Aziz İstanbul, Kendi Gök Kubbemiz, Süleymaniye’de Bayram Sabahı’dır. Taksim’deki Park Otel‘e yerleşen şair ömrünün sonuna kadar burada yaşadı. Şairimizin en önemli şiirlerinden biri olan Sessiz Gemi’yi burada yazdığı iddia ediliyor. Beyazıt semtinde Yahya Kemal müzesi kurularak şairin özel eşyaları, el yazısı notları, kitapları ziyaretçilere açılmıştır.
*Orhan Veli Kanık’ın evi – Beykoz/İstanbul
Garip akımının kurucusu değerli şairimiz Orhan Veli Kanık, 36 yıllık yaşamı boyunca Beykoz’daki üç katlı bir evde kalmıştır. Orhan Kemal Kültür Sanat Vakfı tarafından 2000 yılında müzeye dönüştürülen evde kitaplık ve İkbal Kahvesi adında bir kafe bulunuyor. Ara Güler tarafından çekilmiş fotoğrafları, öldüğünde yüzünden alınan yüz kalıbı ve mektupları gibi birbirinden değerli eşyaların bulunduğu müze hafta içi 09.00-18.00 cumartesi günleri 10.00-18.00 saatleri arasında açıktır ve giriş ücretsizdir.
Edebiyat_tutkunlarinin_İstanbul_da_gitmesi_gereken_muzeler_2

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Turizm Haberleri

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir