Dünyanın en tehlikeli sörf lokasyonları nerede?

Dünyanın en tehlikeli sörf lokasyonları nerede?

Shipsterns (Tasmanya);
Listemizin başında yer alan ve epey uzak bir lokasyonla başlayalım. Tasmanya’da bulunan Shipsterns sahillerinde Devil’s Point ismi verilen isminden de anlayacağınız gibi tehlikeli bir nokta bulunmaktadır. Dalgaların bir anda yükselip alçalmasıyla ortaya çıkan bu nokta sörfçüler için epey bir tehlikeli anlar yaşatabilir. Ve buraya sıklıkla uğrayan sörfçülere eğer ekstrem peşinde değilseniz sizlere başka yerde sörf yapmanızı tavsiye ediyor. Bölgedeki tehlike kayalıkların da fazla olmasıyla birlikte dev dalgalardan kayalıkların gözükmemesi ile ortaya çıkan tehlikelerden biri olarak bilinir. Buradaki dalgalara manidar şekilde “hileci” ismi de verilmiş.

Banzai Pipeline (Oahu, Hawaii);
Hawaii’nin en ünlü sörf resifi olarak bilinen bir lokasyon ile devam edelim. Shore’daki Ehukai Plaj Parkı’nda bulunan Pipeline, dev büyük dalgaları, namluya benzeyen uzun ve kalın bukleler oluşturmasıyla ünlüdür. Bu sebeple de “boru hattı” lakabı verilmiştir. Bu bölgede birçok uluslararası sörf yarışmaları da düzenleniyor. Profesyonel sörfçüler bile boru şeklindeki dalgaların içinde kalınca zor anlar yaşayabiliyor. Tavsiye etmek gerekirse siz siz olun eğer iyi bir sörfçü değilseniz bu alanda sörf yapmayı denemeyin bile.

Queensland, Avustralya;
Queensland dünya gündemine ilk olarak 2006’da korkunç bir hikaye nedeniyle oturmuştur. Sarah Kate isimli amatör sörfçü kadın Queensland dalgalarında sörf yapmaya çalışırken 3 tane boğa köpek balığı tarafından saldırıya uğrayıp kötü bir şekilde hayatını kaybetmiş. Bu olay dünya basınına epey şok yaratsa bile Avustralyalılar tarafından pek şaşırılmayan bu saldırı 1700 yılından itibaren gerçekleşen 182. saldırıydı. Bölgedeki tehlike köpek balığı tarafından bu güne kadar yaklaşık 50 kişinin canına mal olmuş. Burada tam olarak 166 köpek balığı türü bulunmaktadır ve neredeyse tamamı insanlar için büyük tehlike arz ediyor. Bu olaya ve saldırılara aldırış etmeyen sörfçüler daha buranın dalgalarından kopabilmiş değil. Ve her yıl binlerce amatör ve profesyonel sörfçüler Queensland’i ziyaret etmeye geliyor.

Teahupo’o (Tahiti);
Fransız Polinezyası’ndaki bir köy olan Teahupo’o, Dünya Sörf Şampiyonası Turu’nun (WCT) durağı olarak çok popüler bir sörf lokasyonu olarak bilinir. Teahupo’o’nun da tehlikeli olma sebebi ise cam şeklinde olan dalgalarıdır. Eğer profesyonel bir sörfçü değilseniz veya bu dalgaları tanımayacak kadar bu spora hakim değilseniz epey sıkıntı yaşayabilirsiniz. Cam halindeki dalgalar ince görüntüsüne rağmen eğer içinde kalırsanız sizin için büyük tehlike arz eder.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Genel

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir