Dünya’nın en iyi 5 müzik okulu!

Dünya’nın en iyi 5 müzik okulu!

İşte sizlere New York’tan Boston’a, Londra’dan Paris’e kadar işte dünya çapında başarısı kabul edilmiş en iyi 5 müzik okulunun listesi:
The Juilliard School
Juilliard dans, performans sanatları denince New York’ta ilk akla gelen bu okul, tiyatro ve müzik okumak isteyenlerin hayallerini süslüyor. 1905 yılında kurulan konservatuar ilkokul düzeyinden başlayarak lisansüstüne kadar eğitim veriyor. Besteci Philip Glass, şef Alan Gilbert, kemancı Nigel Kennedy, caz piyanisti Chick Korea ve yalnızca bir dönem okumuş olsa da caz trompetçisi Miles Davis Julliard Müzik okulunun en tanınan öğrencilerinden. Juilliard müzik okuluna Türkiye’den kabul edilen değerli sanatçıların arasında Ayse Savaşır, Eylül Esme Bölücek, Benal Tanrısever de bulunuyor.
Berklee College of Music
Boston’da bulunan okul dünyanın en önemli çağdaş müzik okulları arasında sayılıyor. Mezunları ise bugüne dek toplam 266 Grammy Ödülü’ne layık görüldü. Okul, Türkiye vatandaşları için 2007 yılından beri Arif Mardin Bursu programını yürütüyor. 1961 mezunlarından Arif Mardin adına açılan burs bir öğrencinin beş haftalık yaz okulu masraflarını karşılıyor.
Royal Academy of Music
Royal Academy of Music 1822’de kuruldu ve Londra Üniversitesi’ne bağlı olarak çalışıyor . Ağırlıklı olarak klasik müzik eğitimi verilen okulda opera, caz ve müzikal tiyatro bölümleri de yer alıyor. En önemli müzik arşivlerinden biri olma özelliğini taşıyan Royal Academy of Music bünyesinde 160.000’den fazla eser bulunan kütüphanesi ve kendine ait müzesiyle ünlü.
Le Conservatoire de Paris
1795 yılında kurulan Paris Konservatuarı’nın amacı müzik, dans ve drama alanlarında eğitim vermek…1946’da drama, tiyatro bölümleri ile müzik ve dans bölümlerini iki ayrı okul olarak yürütmeye başladı. François-Jacques Dellanoy tarafından tasarlanan okul, 1055 kişilik konser salonu muhteşem bir akustiğe sahip. Paris Konservatuarı aynı zamanda 1861’de kurulmuş olan bir enstrüman müzesine de ev sahipliği yapıyor.
Universität für Musik und Darstellende Kunst Wien
3000 öğrencisiyle Avusturya’nın ve dünyanın en büyük sanat okullarından biri olan Viyana Müzik ve Gösteri Sanatları Üniversitesi, her yıl içlerinde Uluslararası Beethoven Piyano yarışmasının da bulunduğu 10 yarışma düzenliyor. Okul Erasmus ve benzer öğrenci değişim programlarıyla dünyanın her yerinden öğrenciyi ağırlıyor.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yurtiçi Tatil

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir