Dünya’nın en ilginç sporlarını biliyor muydunuz?

Dünya’nın en ilginç sporlarını biliyor muydunuz?

Spor sağlığımız için büyük önem taşıyor. Futbol, basketbol veya voleybol… Bunlar yabancı olmadığımız spor dalları. Fakat dünyadaki spor dalları bunlarla sınırlı değil. Ülkemizde fazla bilinmeyen ama coğrafyasına göre popüler olan en ilginç sporları sizler için listeledik;
Zorbing: Bu spor dalı, Yeni Zelanda’da 2000 yılında ortaya çıkmıştır. Zorbing’te, dev bir plastik topun içine bir veya iki kişinin girip, bu kişileri bağlantılarla sabitlendikten sonra yamaçtan aşağı bırakılarak yuvarlanmasıdır.
dunyanin_en_ilginc_sporlari
Kirli derede yüzme: Diğer adı Bog Snorkelling’dir. İngiltere ve Amerika’da yapılan kirli derede yüzme yarışlarına ilgi bir hayli yoğun. Katılımcılar, kirli, pis kokan çamurlu suda şnorkel ile 54 metre boyunca yüzmek zorunda. Mesafeyi en kısa zamanda tamamlayan yarışı kazanıyor. Ancak normal yüzme yasak. Sadece yunus gibi ayakları kullanıp yüzme metodu geçerlidir.
dunyanin_en_ilginc_sporlari_2
Tren sörfü: Dünyanın en tuhaf sporlarından biri olarak anılır. Özellikle Güney Afrika’da ve Hindistan’da çok fazla yaygındır. Hareket halindeki trenin üzerine çıkan genç erkekler binlerce volt elektrik taşıyan kablolardan kaçmaya çalışır. Bu aksiyon dolu ‘eğlence’ nedeniyle her yıl onlarca genç hayatını kaybediyor.
dunyanin_en_ilginc_sporlari_5
Limbo Pateni: Çok erken yaşlarda başlanılması tavsiye edilen ve vücudun çok esnek olmasını gerektiren Limbo Paten, özellikle Çin ve Hindistan’da görülüyor. Sporun içerisinde birkaç çeşit olmasına karşın en yaygını, arabalar altında yapılması.
dunyanin_en_ilginc_sporlari_3
Yanardağ sörfü: Aktif bir yanardağın tepesinden yaklaşık 725 metre aşağı aşağı 80 kilometre hızla sörf yaptığınız düşünün. Özel koruyucu kıyafetlerle, dizlik ve başlıklarla donatılmış sporcular, özel kontrplaktan yapılmış sörf aletleriyle her yıl Orta Amerika ülkesi Nikaragua’nın en küçük yanardağı Cerro Negro’ya bunun için gidiyor.
dunyanin_en_ilginc_sporlari_4

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Spor

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir