Dünyanın En Hızlı Sivil Yolcu Uçağı!

Dünyanın En Hızlı Sivil Yolcu Uçağı!

Colorado merkezli Boom Aerospace şirketinin geliştirdiği süpersonic uçak XB-1’in ilk prototipi Centennnial Havalimanı’nda ilk kez kamuoyuna tanıtıldı. Uçuş testlerine önümüzdeki yıl başlanılması planlanan XB-1’in sivil havacılık endüstrisinde çığır açması bekleniyor. Concordeu uçaklarının uçuşlarının durdurulmasından sonra çok hızlı uçakların yapımı konusunda birçok projeye ortaya atıldı ancak birçoğu masa üzerinde çizim olarak kaldı. Boom şirketinin geliştirdiği XB-1 ise süpersonik uçak hayalini gerçeğe dönüştürmeye çok yakın. Zira bu uçağı çok güvenen dolar milyarderi ve aynı zamanda Virgin Atlantic havayolunun da sahibi olan Richard Branson  2 milyar dolarlık 10 adet sipariş verdi.
dunyanin_en_hizli_sivil_yolcu_ucagi670x210cift-foto
2023 yılında ticari hizmete girmesi beklenen XB-1 ile uzun menzilli uçuşlarda mesafeleri inanılmaz derece kısaltacak.  45 yolcu kapasiteli olarak planlanan uçak, mach 2.2 hıza (2.716 km) erişecek.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Teknoloji

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir