Dünyanın en dik raylı sistemini keşfedin!

Dünyanın en dik raylı sistemini keşfedin!

Dünyada her zaman ilklere yer verilmelidir. İşte bunlardan bir tanesine imza atan İsviçre, dünyanın en dik raylı sitemiyle birlikte (füniküler) ile yolcu taşımaya başlamıştır. Yaklaşık 150 kişilik İsviçre dağ kötü Stoos‘u tam 744 metre aşağıdaki vadi istasyonuna yani hayata bağlayan füniküler (Bir dağ veya tepe gibi eğimli arazide, halatlarla yukarıya çekilerek çalışmaktadır.)

Raylı sistem yolcularına ve binecek olan insanlara gerçekten hayranlık veriyor. Özel olarak üretilmiş mekanizması ile 110 derecelik eğime rağmen yolcularını sabit bir yerde tutabilen sistem, fütüristik görüntüleriyle de oldukça fazla beğeni topluyor. Yaklaşık olarak 1740 metrelik ray üzerine kurulan füniküler, söylendiği ve duyulduğu kadarıyla tek seferde 136 kişiyi taşıyabilir. Her kabininde toplamda 34 yolcu taşıyan ve söylediğimiz gibi onları hiçbir şekilde rahatsız etmeyecek şekilde sabit tutan ulaşım aracı saniye de 10 metre yol yapabilmektedir.
Dünyanın en dik raylı sistemi hayatı kolaylaştırıyor!
Stoos Bahn olarak isimlendirilen ve yapım aşaması tam olarak 14 yıl süren sistemin, toplamda 45 milyon euro maliyetle inşa edildiği belirtiliyor. Dışarıdan korkutucu görünen ulaşım şekli sizlere ve yolcularına sunduğu yolcu deneyimini kaçırmadan ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Teknoloji

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir