Dünya’nın en büyük oteli Mekke’de yükselecek!

Dünya’nın en büyük oteli Mekke’de yükselecek!

İslam Dünyası’nın kutsal mekanı olan Suudi Arabistan Mekke’de dünyanın en büyük oteli yükselecek. 2017’de tamamlanması beklenilen Abraj Kudai Otel’in 12 kule, 10.000 oda, 70 restoran, kongre merkezi ve 4 helikopter iniş yeri olacağı resmen açıklandı.

1,4 milyon metrekare olacak otel şuan yapım aşamasında olmakla birlikte ilginç detayları da beraberinde getiriyor. Abraj Kudai otelin 5 katı Suudi Kraliyet Ailesi’ne ayrılacak. Bu devasa büyüklükteki otelin mimarından Dar Al-Handasa sorumludur. Dikkat çeken en önemli özelliklerden biri de neredeyse bir şehir büyüklüğünde olan bu otelde aynı zamanda otobüsler de olacak. Projenin finansal desteğini ise Suudi Maliye Bakanlığı tarafından sağlanmaktadır. Şuan ki ön görülen toplam değeri 3500000000 $ olduğu ifade edildi. Otel Mescid-i Haram ve Kabe’ye sadece 2 km uzaklıkta yer alacaktır. Şu anda yapılmış olarak 6198 otel odası ile Las Vegas, MGM Grand Hotel dünyanın en büyük oteli ünvanını taşımaktadır.

Bu kadar büyük bir yapının Mekke gibi kutsal mekanda yapılacak olması ister istemez tartışmalara yol açmıştır. Mekke’ye her yıl milyarlarca Müslüman ziyarette bulunurken en çokta bu ortamın bozulacağını düşünenlerin arasında yurt dışından gelenler yer alıyor. Suudi Arabistan halkı ise ikiye ayrıldı. Kimisi böyle bir şeyin şehirlerine gelmesinden gurur duyarken, dini önemiyle bilinen şehrin bunu kaybederek Las Vegas gibi, bir eğlence şehri imajı gelmesinden endişe etmiş. 2017 yılında açılacak bu otelin nasıl olacağını, nasıl ilgi göreceğini dört gözle bekliyoruz.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Turizm Haberleri

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir