Dünyanın birbirinden modern öğrenci yurtları!

Dünyanın birbirinden modern öğrenci yurtları!

Yurtlar daha çok ailesinden uzakta lise veya üniversite okumaya giden öğrencilerin bir dönem muhakkak tercihi olmuştur. Ülkemizdeki KYK yurtlarını dışında dünya üzerindeki yurtlara baktığımızda modern mimari sınırlarının oldukça zorlandığını görebiliyoruz. Gelin o öğrenci yurtlarına göz atalım..
1. Tietgen Öğrenci Yurdu – Kopenhag, Danimarka
Dairesel şekli dolayısıyla öğrencilere ortak bir yaşam alanı sunan Tietgen Öğrenci Yurdu, toplamda 400 öğrenci kapasiteli, 12 odaya ise bir mutfak düşüyor.
2. Liman Kent – Le Havre, Fransa
Bir liman kenti olan Le Havre’den esinlenen mimarlar Cité a Docks (Liman Kent) Öğrenci Yurdunu konteynır şeklinde tasarlamışlar. Toplamda 100 konteynırdan oluşan yurt stüdyo daire formatında.
3. Uzay Kutusu – Utrecht, Hollanda
Uzay Kutusu’nda (Spacebox) da tek kişilik 300 oda bulunuyor. Utrecht Üniversitesi’nin kampüsünde yer alan bu minimal öğrenci yurdu, rengarenk yapısıyla oldukça dikkat çekiyor.
4. Simmons Yurdu – Massachusetts, ABD
Simmons Öğrenci Yurdunda, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) lisans öğrencilerinin kalıyor. Yurtta kalan öğrencilerin çamaşır yıkamak, yemek, ders çalışmak gibi gündelik eylemlerini bile keyifli hal alıyor.
5. Olimpiyat Köyü – Münih, Almanya
1972 Münih Olimpiyatları’nda sporcuların kaldığı ve 2008 yılında yenilenerek öğrenci yurdu haline getirilmiş olimpiyat köyünde 1800 adet daire bulunuyor. Hemen herkesin öğrenci olduğu bu köy üniversite öğrencilerinin inanılmaz keyifli vakit geçirebileceği bir ortam.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yurtdışı Tatil

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir