Dünya’nın alışılagelmiş okul kavramını alt üst eden sıra dışı okullar!

Dünya’nın alışılagelmiş okul kavramını alt üst eden sıra dışı okullar!

Her aile çocuklarının iyi okullarda okumasını ister. İşte bu okulların çoğunda belli bir müfredat yok. Çocuklar özgürce ve kısıtlanmadan eğitim alıyor. Bu da eğitimde başarıyı getiriyor.
1. Makoko Yüzen Okulu, Nijerya
100 öğrenci kapasiteli bu okul su üzerinde eğitim veriyor.
2. Özgür Okul, Finlandiya
Müfredat yok, kısıtlama yok. Çocuklar derste istedikleri gibi konuşup hareket edebiliyor, sıralar yerine kanepeler ve armut minderler de ister oturarak ister uzanarak ders dinliyor.
3.Program ve müfredatın olmadığı okul Kanada
Öğrencilerin sonu gelmeyen ödevlerine son desek;ödev yok, program yok bu okulda çocuklar hangi dersleri isterse onları almayı seçiyor. Öğrencilerin hepsi özgür.
4.Steve Jobs Okulu, Hollanda
Burada da her öğrenci yetenek ve ilgi alanlarına göre sınıflara ayrılıyorlar. Sonra kendi eğitim planları oluşturuluyor. Bu okulda da sıra mantığı yok. Çocuklar rahat bir ortamda eğitim alıyor.
5.Cinsiyet ayrımını ortadan kaldıran okul İsveç
Yabancı dillerde olan ve kadın ve erkek için ayrı kullanılan zamirler kullanılmıyor. Çocukların hepsine isimleriyle hitap ediliyor.
6.Ofis şeklinde okul ABD
Sıra veya kara tahta mantığının olmadığı bir okul daha…Her öğrencinin kendi özel alanı var. Öğretmenler de yardım için sürekli yanlarında.
7.Küp Okul, İsveç
1100 öğrenci kapasiteli Küp şeklindeki okulun, sınıfları silindirlerin üzerinde. Amaç çocuklara esneklik sağlamak ve yaratıcılıklarını arttırmak.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yurtdışı Tatil

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir