Dünya’nın 5 büyük şehri tehlike altında!

Dünya’nın 5 büyük şehri tehlike altında!

Dünya’nın birçok noktasında gerek doğal afetler gerekse küresel ısınma gibi faktörlerden kaynaklanan 100 yıl içerisinde yok olma tehlikesiyle başı dertte olan nüfus olarak da bir o kadar kalabalık olan önemli 5 büyük şehir var. Bu tehlikelerle karşı karşıya kalan 5 Dünya şehrine seyahat planlarınız varsa elinizi çabuk tutmakta yarar olabilir. Çünkü bu şehirlerde yaşayan insanlar dahil karşı karşıya oldukları tehlikelerle yok olup gidebilir…

İşte yok olmakla karşı karşıya kalan Dünya’nın o 5 büyük şehri….

1. San Francisco (ABD)
Dünya genelinde önemli bir yere sahip Amerika’nın büyük şehirleri arasında ilk sıralarda yer alan San Francisco, doğal afetlerden deprem tehlikesiyle karşı karşıya bir konum sergiliyor.  900 bin nüfusuyla, büyük gökdelenleri ve köprüsüyle bilinen şehirde Kaliforniya Üniversitesi’nin yaptığı bilimsel araştırmaya göre 2068 yılında %75 ihtimalle 7 veya daha büyük şiddete sahip bir deprem gerçekleşecek. Amerika’nın bu görkemli şehrinin deprem felaketi karşısında akıbetinin ne olacağı merak konusu.
San-Francisco

2. Venedik (İtalya)
Avrupa’nın en çok turist çeken İtalya’nın göz bebeği olan Venedik şehrinin neredeyse tümü sular altında kaldı. Ve her geçen yıl dahada çok sular altına gömülen Venedik bu haliyle Romantik bir şehir olarak kafalarda kalsa da son 100 yılda %300 yıllardır suyun içine gömülüyor. Geçtiğimiz 100 yılda 24 santimetre kadar suyun içerisine gömülen Aşıklar Şehri Venedik’in tamamen suya batmaması için İtalya Hükümeti, çeşitli projeler üzerine çalışıyor. Yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan şehirlerden olan Venedik’in durumu belirsiz.
Venedik

3. Detroit (ABD)
Detroit Amerika’da uzun zaman önce nüfusuyla ekonomisiyle önemli şehirlerden biriydi. Fakat sonrasında ekonomik krize uğrayan bir zamanlar “Motor Şehri” olarak da anılan Detroit, bir anda göç vermeye başladı. 1950’li li yıllarda 1 milyon 850 bin nüfusu varken şuan 700 bin nufüsa düşerek işsizlik ve sokak olayları da bir hayli arttı. İşsizlik oranının %23 olduğu şehirde, nüfusun %30’u fakirlik seviyesinin altında. Forbes Dergisi’nde yayınlanan araştırmalarda, son 4 yıldır Amerika’nın en tehlikeli şehri olarak Detroit gösteriliyor.
Detroit

4. Bangkok (Tayland)

Tayland’ın en büyük şehri ve başkenti olan Bangkok, küresel ısınmaya bağlı olarak deniz suyu seviyesinin artması karşısında tehlike altında bulunuyor. 8 milyondan fazla nüfusa sahip olan bu metropol şehrinin karşı karşıya kaldığı tehlike ile ilgili bilim adamlarının yaptığı çalışmalar, şehrin sokaklarının su ile dolacağını gösteriyor. Şehir planın bu yönde yapılması gerektiği savunulurken, Tayland Hükümeti’nin konu ile ilgili henüz bir çalışması bulunmuyor.
Bangkok

5. Napoli (İtalya)
Avrupa’nın tarihi şehir merkezlerinden birini oluşturan Napoli şehri, UNESCO Tarihi Miras listesinde yer alıyor. İtalya’nın Napoli şehrinin doğusunda bulunan Vezüv Yanardağı, halen aktif durumda olduğu için olası bir büyük patlamada, şehrin büyük tehlike ile karşı karşıya kalabileceği belirtiliyor.
Napoli

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Turizm Haberleri

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir