Dünyada En Çok Kullanılan 10 Dil!

Dünyada En Çok Kullanılan 10 Dil!

Dilin   hem organ olarak hemde hayatımızda da önemli. Dil iş hayatımızı yani bütün hayatımızı etkiler. Geleceğimizi rahat ve mutlu yaşamamızı sağlar eğer hala yaşınız küçükse şimdiden başka diller öğrenmeye başlayın.
10: Fransızca
fransa_
Konuşan İnsan Sayısı: 129 Milyon
Genellikle dünyanın en romantik dili olan Fransızca, Fransa dışında bir çok ülkede de konuşulmaktadır. Bu ülkelere Belçika, Kanada Kamerun, Ruanda ve Haiti’yi örnek olarak verebiliriz.
9-Malayca (Endonezya Dili)
Malayca_
Konuşan İnsan Sayısı: 159 Milyon
İsminden de anlayabileceğiniz gibi Malayca, Malezya ve Endonezya’ da konuşulmaktadır. Aslında bu dil için tam bir rakam vermek biraz zor oldu çünkü Malayca’da çok farklı lehçeler var. Bunlardan en yaygın olanı Endonezya Lehçesi olsa da her lehçe aynı kökene bağlı durumda.Endonezya toplamda 13.000’in üzerinde adadan oluşan büyüleyici bir yerdir ve aynı zamanda dünyanın en kalabalık 6. ülkesidir.
8-Portekizce
portekizce_2
Konuşan İnsan Sayısı: 191 Milyon
Portekiz gibi küçük bir ülkenin dilinin bu kadar çok kişi tarafından konuşulmasını tuhaf karşılayabilirsiniz. 12. yüzyılda İspanya’dan bağımsızlığını kazanan Portekiz; dünyaca ünlü kaşifleri Vasco De Gama ve Denizci Prens Henry sayesinde dünyanın dört bir yanına yayıldı. Portekiz kolonicilik oyununa çok erken bir dönemde başladığı için dilini yaymakta da oldukça başarılı oldu
7-Bengal
benga_
Konuşan İnsan Sayısı: 21 Milyon
Bengal dünyanın en kalabalık ülkeleri arasında olan bu şehir 150 milyon nüfusu ulaşmaktadır.Bir de hemen hemen herksin Bengal Dilini konuştuğunu düşünürsek bu rakam bizi şaşırtmamalıdır.
6-Arapça
arap_
Konuşan İnsan Sayısı: 246 Milyon
Arapça dünyanın en eski dillerinden bir tanesidir. Orta Doğu’da Arapça konuşan Suudi Arabistan, Kuveyt, Irak, Suriye, Ürdün, Lübnan ve Mısır gibi pek çok ülke bulunmaktadır. Müslüman aleminin kutsal kitabı olan Kuran-ı Kerim de Arapça olarak yazıldığı için başka ülkelerdeki pek çok müslüman insan da Arapça bilmektedir.
5-Rusça
rusya_

Rusya kalabalık nüfusu olan ve ileri teknolojideki gücü sayesinde ana dilini dünyada önemli konuma getirmiş bir ülkedir. Aynı zamanda Birleşmiş Milletler’in 6 dilinden biri olan Rusça’nın konuşulduğu bazı ülkeler şunlardır: Belarus, Ukrayna, Kazakistan ve  Amerika.
4-İspanyolca
ispnaya_
Konuşan İnsan Sayısı: 392 Milyon
İspanyolca, İspanya haricinde hemen hemen her Güney Amerika ve Orta Amerika ülkesinde ana dil olarak konuşulmaktadır. Aynı zamanda Amerika’da yaşayan göçmenler arasında da oldukça yüksek bir oranda İspanyolca konuşulmaktadır ama, bu bölgede konuşulan İspanyolca’da İngilizce’den pek çok kelime alınmıştır.
3-Hintçe
hintçe_

Konuşan İnsan Sayısı: 497 Milyon
Hintçe, Hindistan’ın kalabalık nüfusu içinde en çok konuşulan dildir. Hindistan’ın nüfusunun çok büyük bir hızla geliştiğini de göz önünde bulundurursak önümüzdeki yıllarda sıralamada kendilerine daha iyi bir yer bulabilirler.
2-İngilizce

ingiliz_
Konuşan İnsan Sayısı: 508 Milyon
İngilizce dünyada en çok konuşulan dil olmamasına rağmen en çok kullanılan resmi dildir. Resmi dili İngilizce olan ülkelere örnek olarak Yeni Zelanda, Amerika, İngiltere, Avustralya, Zimbabwe, Hong Kong, Güney Afrika Ve Kanada’yı verebiliriz.
1-Mandarin
mandarin_
Konuşan İnsan Sayısı: 1 Milyardan Fazla
Mandarin’in dünyada en çok konuşulan dil olmasına pek çoğunuz şaşırmamışsınızdır. 1 milyarı aşkın nüfusa sahip olan Çin’in resmi dilinin başka bir sırada olması düşünülemezdi zaten. İngilizce’yi ikiye katlamayı başaran Çince, öğrenmesi oldukça zor olan bir dildir. Bunun nedeni ise her kelimenin 4 farklı telaffuz şekli olmasıdır.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yaşam

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir