Dünya üzerindeki en hızlı 5 tren!

Dünya üzerindeki en hızlı 5 tren!

Yüksek hızı ve güvenli seyahat imkanı sunmasıyla tren yolculukları her zaman vazgeçilmez bir ulaşım aracı olmuştur. Tabii ki gelişen teknoloji, demiryolu taşıtlarını da yakından etkilemiş ve hız anlamında ciddi bir gelişim görülmüştür. İşte yeryüzünde ki en hızlı 5 tren.
1-) AGV ITALO: Avrupa’nın en modern trenlerinden olan AGV Italo, Astrom şirketi tarafından üretilmiş ve kendine has özellikler barındırmıştır. Avrupa’nın en modern trenlerinden birisi olan AGV Italo, Astrom şirketi tarafından üretilen ve kendine has özellikler barındıran nadir trenlerden ilk durağımız. Adından da anlaşılacağı gibi, İtalya’da Napoli – Roma – Firenze – Bolonga ve Milano arasında görev yapan trenin saatte hızı 380 km civarında. AGV tasarımlarının başlaması 1998 yılına kadar dayanırken, ilk seferini 2012 yılında gerçekleştirmiştir.
dunyanin_en_hizli_5_treni
2-) SHANGHAI MAGLEV: “Maglev” teknolojisinden faydalanılarak üretilen dünyanın ilk üç treninden birisi konumundaki Shanghai Maglev, Çin’de Shanghai Podong Uluslararası Havalanı ile Pudong şehirlerini birbirine bağlıyor. 2001’de yapımına başlanıp ve 2004 yılında son bulan Shanghai Maglev’in maliyeti için 2.1 milyar dolar harcanmış durumda. Maksimum hızı 431 km olabilen bu tren, hızı ile o yıllarda insanların kullanımına açılan dünyanın en hızlı treni ünvanına sahipti. Trenin ortalama hızı ise 250 km civarındadır.
dunyanin_en_hizli_5_treni_2
3-) CHINA RAILWAYS – CRH380A: Çin sınırlarında olan ve en hızlı trenlerinden birisi durumunda ki CRH380A, ülkenin elektrikli tren hattını kullanıyor ve en yüksek 380 km hızı ile dünyanın en hızlı ikinci treni olma özelliğini taşıyor. Başkent Pekin ve önemli bir şehir olan Şangay arasını birbirine bağlayan CRH380A, ayrıca Wuhan ile Guangzhou bağlantısı için günlük seferlere de çıkıyor. Geliştirme süreci 2008 yıllarının başına dayanan tren, ilk olarak 2010’da halkın kullanımına açılmıştı.
dunyanin_en_hizli_5_treni_3
4-) SIEMENS VELARO E/AVS 103: Siemens tarafından üretilen AVS 103, İspanya’da sefer yapan ve Avrupa’nın en hızlı trenlerinden birisi olma özelliğine sahip. Test sürüşünde 400 km hıza ulaşan tren, bugünlerde maksimum 350 km hız ile yolculuk etmekte. Barcelona ve Madrid arasında seferler yapan AVS 103‘ün üretimine 2005 yılında başlandı ve 2007 yılının Haziran ayında seferlerine start verdi. Ayrıca bu modelin İspanya dışında Rusya, Almanya gibi ülkelerde de daha önce kullanılması ve ilerleyen zamanlarda farklı ülkelerde daha kullanılacağının planlanması da önemli detaylar arasında yer alıyor.
dunyanin_en_hizli_5_treni_4
5-) TGV DUPLEX: Fransa ulusal demiryolu şirketi SNFC tarafından üretilen TGV Duplex, 512 kişilik yolcu kapasitesi içindeyken 300 ila 325 km hızlarına ulaşabiliyor. Bu tren seferlerini genellikle Fransa’da Marsilya – Paris arasında yapıyor olsa da, trenin 450 TGV serisi ülkenin birden fazla tren yolu ağında kullanılıyor olması dikkat çekiyor.
dunyanin_en_hizli_5_treni_5

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Teknoloji

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir