Dubai hakkında bunları biliyor musunuz?

Dubai hakkında bunları biliyor musunuz?

Arap Yarımadası’nda bulunan en gelişmiş ülkelerden birisi olan Dubai,  gelişmiş inşaat sektöründeki ön plana çıkan yüksek binaları ile anılırken, Birleşik Arap Emirliklerini oluşturan yedi emirlikten birisidir. Dubai sadece ekonomisiyle, mimarisiyle değil turizm faktörüyle de her geçen yıl kendini ön plana çıkarmaktadır. Tatiluzmani.tv olarak derlediğimiz Dubai hakkında bazı ilginç ve sıradışı gerçekler;

  • Son on yılda, Dubai nüfusu neredeyse iki katına çıkardı. Dubai’de günde 300 nüfusun arttığı anlamına gelir. 2004 yılında 1.177.537 nüfusu, 2014 yılında 2.257.161  ile iki katına çıkarmıştır.
  • Son on yıldır Dubai havaalanının yıllık kapasitesi  Yunanistan ve İngiltere’den daha fazla kişiye hizmet vermektedir. Bununla birlikte hızla büyüyen bir nüfusa sahip olduğu anlamına gelir. 2014 yılında 75 milyon yolcu taşıyarak 2004’e göre 25 milyon artmıştır.
  • 1999 yılında müşterilerine kapılarını açan Burj Al Arab açıldığında, 305 m yüksekliği aşan dünyada ilk otel oldu.
  • Burj Khalifa, dünyanın en yüksek binası üstündeki sıcaklık genellikle normal sıcaklıktan yaklaşık 15 derece daha soğuktur. Eğer Dubai’den Londra’ya Nisan ayında gittiğinizde bu iki şehir arasındaki  sıcaklık farkı deneyimine eşittir.

dubaicift

  • Dubai Metro, uzaktan kumanda ile dünyanın en uzun otomatik metro sistemidir. 2009 yılında devreye giren metro, 443 milyon üzerinde yolcu taşımıştır.
  • Geçen yıl Dubai, ABD’yi ziyaret eden yabancı turist sayısından daha fazla turist çekmeyi başararak 75 milyon tekil ziyaretçi tarafından ziyaret edildi. Dubai Mall, dünyanın en büyük alışveriş merkezlerinden biridir.
  • Palm Jumeirah, insanlar tarafından oluşturulan dünyanın en büyük adası olan ve 5’e 5 km bir alanı kaplamaktadır. 800 adet futbol sahasından daha geniştir.
  • Art Dubai bölgede her yıl büyük çağdaş sanat fuarı olan, Madinat Jumeirah yapılmaktadır. 30 ülkeden 500 sanatçı, Louvre müzesi temsil  eden sanatçılar arasındadır.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yurtdışı Tatil

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir