Doğu Anadolu’da kendine özgü plajıyla Hazar Gölü!

Doğu Anadolu’da kendine özgü plajıyla Hazar Gölü!

Doğu Anadolu bölgesinde kendisine özgü plajları, su sporları ve mesire alanlarında balık tutabileceğiniz müthiş bir yer olan 1937 tarihine kadar Gölcük adıyla anılan Hazar Gölü, Elazığ’a yaklaşık 22 km uzaklıkta tektonik bir göldür.

Uzunluğu yaklaşık olarak 22 Km. uzunluğunda olurken genişliğine baktığımda 4–5 Km.’dir. Hazar Gölü Elips şeklinde,1250 Mt. Rakımında doğanın bir armağanıdır. Derinliği anlamında da ciddi rakamlar belirtiliyor. Gölün en derin kısmı için 200mt olarak tespit yapılmış. M.Kemal Atatürk’ün Hazar Gölü olarak adlandırdığı ve o tarihten bu yana da ismi öyle kalan gölün turizm değerinin farkedilmesi adına Turizm Bakanlığı çevre düzenlemesi yapmıştır.
Hazar-Golu-Resimleri
Diyarbakır Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından ise 90lı yıllarda ise Arkeolojik ve Doğal Sit olarak kabul edilmiştir. Çevre düzenlemesi 1997’de mavi bayrakla ödüllendirirken, yaz aylarında sıcakların yüksek olduğu günlerde çevresinde düzenlenmiş plajlarında Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri’nden buraya gelinerek gölde yüzülüyor. Sizde eğer bu bölgede veya yakınındaysanız Hazar Gölü’nün çevresinde balık tutabilir, serinlemek için kendinizi suya bırakabilir ya da keyifli bir doğa yürüyüşüne çıkıp çayınızı yudumlayabilirsiniz. Konaklayabileceğiniz 3 – 4 yıldız birçok otel bulunurken göl manzaralı odalarda sabaha uyanabilirsiniz.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yurtiçi Tatil

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir