Doğru Nefes Alıp Vermek

Doğru Nefes Alıp Vermek

Doğru Nefes’in Önemi
Burun nefesi hayatımızın en önemli
nefesi. Burun nefesi hangi hava sıcaklığında nefes alırsak alalım, hava ciğerlere kadar vücudun ihtiyacı olan sıcaklıkta gidiyor. Yani burnumuz iklimlendirme görevi görüyor.Ama ağızdan nefes aldığınızda hasta olma ihtimaliniz yüksek. Çünkü ağzımızın iklimlendirme, aldığın nefesi uygun sıcaklığa getirme işlevi yoktur.
Doğru nefes alıp vermek neden çok önemli?
Nefes bizim hayatımızın en önemli unsuru. Belli bir süre yemek yemeden yaşayabilirsin; su içmeden yaşayabilirsin; ama nefes almadan ancak birkaç dakika yaşayabilirsin. Daha fazla yaşayamazsın ve vücudun bununla ilgili zarar görmeye başlar.Biz insanlar genelde nefesimizi alıp verirken kısa nefesler alıp veririz. Kısa ve yukarıya doğru nefes alırız.İlginç olan şu, iki yaşına kadar herkes doğru nefes alır ama iki yaşından sonra doğru nefes almayı unutur!Bir gözünüzün önüne getirin bakalım, bebekler nasıl nefes alır?Karınlarından. Nefes alırken karınları şişer ve nefes verirken karınları iner. Diyaframdan nefes alıp verirler.
ÇOCUKLARIMIZIN NEFES ALMASINI, YANLIŞ BİLGİLERLE BOZUYORUZ.
İki yaşından sonra ne yaparız? Çocuklara “Onu yapma, cıstır; bunu yapma kötüdür. Sen erkeksin; sen kızsın; sen öyle yap; sen böyle yapma” diyerek onların bilinçaltlarını kutuplaştırmaya başlarız. Olumluyla olumsuzu öğretiriz, iyiyle kötüyü öğretiriz ve biz bunları öğrettikçe onların bütün korkuları hareketlenmeye başlar. Nefes almaları bozulmaya başlar ve biz çocuklarımızın nefes almasını, onlara aktardığımız yanlış bilgilerle bozuyoruz. Şimdi sizinle birlikte çok önemli bir nefes çalışmasını öğreneceğiz. En azından hayat standardınızı normale getireceğiniz doğru nefesi. Bu nefes sizin bütün hayatınızı değiştirecek, bu nefes sizin karın bölgesi kaslarınızın güçlenmesini; karın bölgenizden kilo vermenize yardımcı olacak. Bu nefes Gerçekten doğru nefes almayı hatırlamaya niyet edin. Burnumuzdan aldığımız nefesi karnımıza (diyaframa) gönderiyoruz. Uyku da dahil burundan nefes almaya dikkat ediyoruz. Çünkü burun nefesi hayatımızın en önemli nefesi.Burun nefesi hangi hava sıcaklığında nefes alırsak alalım, hava ciğerlere kadar vücudun ihtiyacı olan sıcaklıkta gidiyor. Yani burnumuz iklimlendirme görevi görüyor.Ama ağızdan nefes aldığınızda hasta olma ihtimaliniz yüksek. Çünkü ağzımızın iklimlendirme, aldığın nefesi uygun sıcaklığa getirme işlevi yoktur. Benim size tavsiyem burundan nefes alın, hayatın keyfini çıkarın, kafanızın ne kadar rahatladığını göreceksiniz, keyfinizin ne kadar arttığını göreceksiniz. Burnum tıkalı, kemik eğriliği var, burundan nefes almak zordur derseniz sadece niyet ediniz.
Sevgi ve Aşkla
Bülent Gardiyanoğlu
http://www.bulentgardiyanoglu.com
Facebook: www.facebook.com/bgardiyanoglu
Twitter: www.twitter.com/bgardiyanoglu

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yaşam

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir