Derinkuyu Yeraltı Şehri

Derinkuyu Yeraltı Şehri

Nevşehir’in bir ilçesidir. Kesin olarak tarihi bilinmesede ilçenin en eski yerleşim birimi olduğu söylenmekte. Tarih boyunca birçok toplum tarafından değiştirilerek en sonunda Kapadokya adını almıştır.
Binlerce kişinin barınma ihtiyacı yanı sıra yeme içme hatta savunma gibi ihtiyaçları karşılar cinste tasarlanmış burası. 8 katı temizlenerek bugünki ziyarete açılmıştır.670x210-çift-copy-derinkuyu
Ziyarete açık alanlardan ahır, kiler, yemekhane, kilise, şaraphane gibi oldukça ilgi çekici yerler bulunmaktadır. Niğde karayolu üzerinde bulunmaktadır burası. Geziye açık olmayan mekanlar ise Romalılara ait somut bulguları barındırır. Şehrin içinde bulunan klise ve misyoner okulunda Roma dönemine ait özelliklere rastlarız. Kendinizi tarihin rüzgarına kaptırmanız burda an meselesi.
Girişte havalandırma bacası sizi karşılıyor, yaklaşık derinlik 40.00 metredir. Ustaca gizlenmiş 5 metrelik bir bölüm ise katlar arası geçişi sağlıyor. 1.katında ahır, şaraphane, misyoner okulu gibi bölümler yer alıyor.  2.katında ise gezilebilen salonlar bulunuyor. Mutfak, erzak dolapları gibi birçok aktif  mekan mevcut.  Kendinizi hayran kalmaktan alamıyorsunuz. Yaklaşan tatil fırsatını yurt içinde değerlendirmek için mükemmel bir fırsat.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yurtiçi Tatil

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir