Çok fazla tüy döken kediniz için nasıl önlemler almalısınız?

Çok fazla tüy döken kediniz için nasıl önlemler almalısınız?

Evde hayvan beslemek isteyen birçok kişinin aklından geçen ilk alternatiflerden biri kedilerdir. Hareketli enerjik yapısı, meraklı yapısı ve sevecenliği ile insanların beslemek istediği hayvanların başında gelir. Kedilerimizin tüylerinin dökülmesi, evcil hayvan sahiplerinin arzu etmedikleri bir durumdur. Peki kedilerimizin tüyleri neden dökülür? Bu dökülmelere karşı nasıl önlem alabiliriz?
B vitamini eksikliği
Kedilerin tüy dökme sebepleri arasında sıklıkla B vitamini eksikliği gelir. Veteriner kontrolüyle gerekli miktarda B vitamini takviyesi yapabilirsiniz.

Düzenli olarak tarayın!
Tüy yumaklarının oluşumunu engellemek için yapabileceğiniz en iyi şey, kedinizin tüylerini düzenli olarak taramaktır. Uzun tüylü ırklar için bu bir zorunluluktur. Fırçalama işlemi, ölü tüylerini uzaklaştıracak ve böylece, kopan tüyleri yutma olasılığının çok daha düşük olmasını sağlayacaktır.
Beslenmeye dikkat!
Kediniz için mama seçerken yaşını ve varsa özel sağlık koşullarını göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca kalitesiz mamalar da kedi tüylerini yıpratır.

Kedinizin susuz kalmamasına dikkat edin!
Kedilerin susuz kalması da tüy dökmelerinin sebeplerinden biridir. Özellikle de yaz aylarında su kaplarını sık sık yenileyerek taze su koyun. Şunu unutmayın ki beklemiş suları içmiyorlar.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Doğal Yaşam

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir