Çocuk konseptli bir aile oteli; Innvista Hotel Belek!

Çocuk konseptli bir aile oteli; Innvista Hotel Belek!

Innvista Hotel Belek girdiği büyük renovasyon sonrası yeni yüzüyle, ULTRA Herşey Dahil konsepti, Yeni Su Parkı, A’la Carte Restoranları ile 2017 itibaren değerli misafirlerine kapılarını açmıştır.

Antalya’nın gözde turizm merkezi Belek’te yer alan Innvista Hotels Belek’in Genel Müdürü sayın Ülkay Atmaca ile otel ve turizm hakkında bir röportaj gerçekleştirdik.


*Otelcilik sektörünün başarılı yöneticilerinden birisiniz. Ülkay bey, turizmle ilk kez nasıl tanıştınız, otelcilik sektörüne nasıl girdiniz?
-Tamamen kaderin bir cilvesi diyebilirim..1987 yılında Nevşehir Orsan Hotel’de başlayan macera 31 yıldır devam ediyor. Sevdiğim, aşık olduğum bir iş. Bu işin içinde olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum.
*Bize biraz Innvista Oteli anlatabilir misiniz? Sizi diğer tesislerden farklı kılan detaylar neler?
– Çocuk odaklı bir tesisimiz var. Hemen yanı başımızdaki tema parkıyla bağlantılı olarak çocuk konseptli bir aile oteliyiz. Bizim en büyük avantajımız 2 yıl önce tamamen yenilenen konseptimizle ailelerin isteklerini karşılayabiliyoruz.
*Daha çok hangi pazarlarla çalışıyorsunuz?
– Belek’te olmanın bir avantajı var. Çok farklı ülkelerden misafirlerimiz gelebiliyor. Rus pazarı ve özellikle BDT Pazarı çok iyi gidiyor. Daha sonra Ortadoğu misafirlerimiz çoğunlukta. Ve tabi ki Avrupa’da.. İç pazarımız dan da gayet memnunuz.

*POYD’un yeni başkanı siz seçildiniz. Turizm adına POYD olarak ne gibi faaliyetler gerçekleştiriyorsunuz?
– POYD , önce Antalya’nın sonra Türkiye’nin en saygın sivil toplum örgütlerinden bir tanesi..Türkiye’de sektöre ciddi anlamda yön veren POYD’a başkan olmak muhteşem bir duygu.. Çok özel ve çok önemli bir sorumluluk..Umarım sektöre önemli bir katkısı olan bu dernekte iyi şeyler yapacağız.

*Peki size göre profesyonel kimdir?
-Bence profesyonel belli bir eğitim ya da tecrübe kazanımından sonra kariyer basamaklarını birer birer çıkıp belli bir aşamaya geldiğinde ekonomik ve kariyer kazanımlarını sadece ve sadece yaptığı işin karşılığında kazanıyorsa o kişi profesyoneldir. Öncelikle verdiği emeğin karşılığını maaş ve veya prim ile kazanan çalıştığı işletmeye her anlamda yeni değer ve ekonomik kazanımlar sağlayan kişidir. İşletmeyi bir bütün olarak tüm organizasyonları ile yöneten günümüz teknolojik ve pazar gelişimlerini takip ederek işletmenin her geçen gün pozitif ivme kazandıran ve bunun karşılığında piyasa koşullarına göre bir ekonomik kazanç sağlayan kişidir. Profesyonel, işin gereklerini yapan kişidir. Ve profesyonel, “profesyonelce davranan” patron dahil herkestir. Örneğin; bizim grubumuzun patronları çok iyi profesyoneldir. Profesyonellerine işi delege etmiş ve kurumsal kimlik çatısı altında işlerini profesyonelce yürütmekte ve yürütmemize öncülük etmektedir. Tüm bunların dışında kalanlar ise profesyonel değildir.

*Sıkıntılı geçen 2017 senesinden sonra 2018 sezonu Türkiye turizmine ilaç gibi geldi.Innvista Hotel için 2018 sezonu nasıl geçti? Beklentinizi karşıladı mı?
-Lokum gibi bir sezon geçirdik diyebilirim. 2018 yılı çok iyi ve keyifli bir yıl oldu. Gerek dolulukta gerek fiyat anlamında gerek misafir memnuniyetinde.. 2019 da daha çok umutluyuz.
*Turizmi Antalya’da 12 aya yayabilmek için neler yapmak gerekiyor? Nasıl bir yol izlenmeli?
-Bu aslında çok kolay! Spor, sağlık, kongre. Yani Antalya’da denize giremediğimiz zamanlarda spor,sağlık, kongre turizmine daha çok önem vermeliyiz. Şuan zaten Belek’te kış döneminde olmamıza rağmen tesislerin doluluk memnuniyetini biliyorum. Yalnız Kemer bu konuda biraz dezavantajlı. O da havaalanı mesafesiyle alakalı olarak.. Antalya, gerek iklimi, gerekse de tesisleriyle, kamp anlamında eşsiz bir yer. Bu yüzden kış mevsiminde de spor turizmi açısından sık sık tercih ediliyoruz.

* Biraz da yönetim ilkelerinizden turizmle örtüşen özelliklerinizden bahsedelim..
– Bizi biz yapan en önemli etken personel. Personeli doğru yerde doğru şekilde çalıştıramazsak bu işten ciddi zarar görürüz. Zarar görmemek için de mutlaka Türk insanının içinde olan, var olan hizmet etme alışkanlığını ve sürekliliğini sağlamak için yılın 12 ayında çalışılabilir ve sürdürülebilir turizmimiz olması lazım. Zaten mutlaka ve mutlaka ne yapıp edip çalışanlarımıza, mesai arkadaşlarımıza mutlaka 12 ay iş vermeliyiz. 12 ay iş sağlamalıyız. Çünkü bu işin ana temeli personel.. Otelinizde ne kadar iyi hizmet vermiş olsanız da bu hizmetlerin sunumu personel tarafından yapılmaktadır. Ve sunumu yapacak olan bu kişilerin de iyi eğitimli olmaları gerekmektedir. En önemli ilkelerimden biri doğru personelle doğru yerde doğru hizmet vermek.

*2019 sezon hazırlıkları tesisinizde nasıl sürüyor? Yeni projeleriniz var mı?
-Rezervasyon ve rakamlara bakacak olursak 2019 iyi geçecek gibi görünüyor. Biz otel olarak 2019 yılı için ciddi anlamda rezervasyon alıyoruz. 2019’un 2018’den daha iyi geçeceğini söyleyebilirim.

*Son olarak başarılı bir turizmci olarak, otelcilere ne gibi önemli önerileriniz olacak?
– Şuanda yeni turizm bakanımızın sektörden olması beni oldukça mutlu ediyor. Bu sayede daha iyi yerlere geleceğimize inanıyorum. Yeni dönemden çok umutluyum. Hepimiz el ele vererek, sadece Belek ya da Antalya bölgesini değil tüm Türkiye’yi diğer ülkelere güzel bir şekilde tanıtmalıyız. Rusya’yla yaşanan krizin ardından sektörde sıkıntılar oluşmuştu. Ancak sonrasında atılan doğru adımlarla sektörde önemli bir gelişim sağlandı. Eminim ki önümüzdeki sezon daha da iyi olacaktır. Türk turizmi el ele verdiğinde, sektörün bütün paydaşları bir araya geldiğinde daha iyi şeyler başaracağımıza inanıyorum.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yurtiçi Tatil

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir