Çocuğunuzun zeka gelişimi için yapmanız gerekenler!

Çocuğunuzun zeka gelişimi için yapmanız gerekenler!

Çoğumuz, zekanın doğuştan geldiğini ve değiştirilemeyeceğini düşünürüz. Ancak bilinmelidir ki çocuğunuzun zekasının gelişiminde sizlere büyük bir rol düşüyor. Zeka her ne kadar genetikle ilgili de olsa aynı zamanda beslenme, zihinsel aktivite ve yönlendirme ile de gelişen bir olgudur. Peki ne yapılmalı, nelere dikkat edilmeli?
* Satranç, bulmaca, kriptogram – hepsi zihinsel jimnastik aracıdır. Sudoku gibi oyunlar stratejik düşünme, problem çözme ve karar vermeye teşvik ederken eğlenceli de olabilir. Çocuklarınızı bu tarz oyunlar oynamaya yönlendirmelisiniz.
* Sağlıklı yiyecekler yemesini sağlayın. Zihinsel gelişim için sağlıklı beslenme temel şarttır.
cocuk_zeka_gelisimi
* Sorular sorarak hobilerini ve ilgi alanlarını destekleyin ve yeni beceriler öğretmek ve entelektüel merakı geliştirmek için eğitim gezileri düzenleyin.
* Oynadığı oyuncak ve objelerin çocuğun zekâsını geliştirici ürünler olmasına özen gösterebiliriz. Bu tür oyuncaklar, farklı zihinsel işlevler gerektirdiği için akıl yürütme yeteneklerini harekete geçirir.
* Çocuğunuza okuma alışkanlığını erken yaşta edindirmek için kendisi başlamadan önce siz ona okuyun.
cocuk_zeka_gelisimi_onerileri
* Çocuğun televizyon seyretme alışkanlığını yaşına uyumlu olacak şekilde sınırlayarak eğitici nitelikteki programları seyretmesini sağlayabiliriz.
* Yapılan araştırmalara göre; küçük yaştaki çocukların öğle yemeğinden sonra uyudukları 1 saat uykunun, gelişimlerinin çok daha hızlı hale gelmesine yardımcı oluyor.
* Düzenli spor yapmak; insan bedenini fiziki yönüyle geliştirdiği gibi beyin gelişimi ve hafızaya da olumlu katkılar sağlar.
* Çocuğu sosyalleştirecek ortamlara götürerek onun diğer insanlarla iletişim kurmasını sağlayın.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yaşam

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir