Çocuğunuza ders çalışmayı sevdirmenin ipuçları!

Çocuğunuza ders çalışmayı sevdirmenin ipuçları!

Okulların açılmasıyla birlikte ödevlerden kaçan, ders çalışmak istemeyen çocuklarınıza ders çalışmayı sevdirmenin bazı ipuçları bulunuyor. Bu yöntemlerle çocuklarınıza ders çalışmayı sevdirebilir, bunu imkansız halden kurtarabilirsiniz.
* Çocuğumuzu çok iyi tanımalı ve öğrenme yollarını, ilgi duydukları alanları, keyifli ve verimli oldukları saatlerini belirlememiz gerekiyor.
* Çocuğa ödevleri konusunda yardımcı olurken asla bu işi tamamıyla kendi üzerinize almayın. Amaç burada ona iç disiplin kazandırmak, ödevlerini tek başına yapması ve verimli ders çalışma alışkanlığı kazandırmak.
* Anne ve babası planlı olan ve düzenli kitap okuyan çocukların istekli ve planlı ders çalışma oranı daha fazla olacaktır.
* Ödevlerini bitirme konusunda sizin yardımınız gerekse dahi konuyu onun daha iyi anlaması bakımından kendisinin yapması gerektiğini sık sık tekrarlayın
cocuklara_ders_calismayi_sevdirme
* İlkokul çağındaki çocuk için oyun çok önemlidir. Oyun haline getirilmiş bilgi, çocukta kalıcı hale gelir.
* Çocuğunuzun ödevlerini zamanında yapması ve planlı biçimde çalışma alışkanlığını edinebilmesi amacıyla bir ajanda veya takvim kullanın. Bu sistem onu çok destekleyecektir.
* Sizin okula, eğitime, öğretmenlerine bakış açınız çocuğunuzun da bakış açısını etkileyecektir. Siz okulun eğlenceli ve yararlı bir yer olduğuna inanırsanız, çocuğunuz da inanır.
* İlgiyi yüksek tutmak için, çocuğunuzun sorularını cevaplandırın ve daha fazla soru sormaları için onları cesaretlendirin.
* Çocuğun dikkatinin dağılmaması için; çalışma masasının karışık olmamasına, masada kullanacağı araç ve gereçlerin hazır olmasına özen gösterin.
* Ödevlerini yaparken başında beklemeyin. Bunun yerine ara sıra yanına gelerek, çabasını övebilirsiniz.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yaşam

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir