Çipli pasaport başvuruları nasıl yapılacak?

Çipli pasaport başvuruları nasıl yapılacak?

Günümüzde insanlar sıklıkla ülkeler arasında seyahat etmektedirler. Fakat tabi ki de ülkeler arası seyahatler yurt içi seyahatler gibi kolay değildir. Bir kişinin yurt dışına çıkmak istediği zaman bazı işlemler yapması ve bazı evraklar oluşturması gerekmektedir. Bu belgelerden bir tanesi de pasaportlardır. Dün itibariyle yurt dışı çıkışlar için gerekli olan pasaportlarda yeni bir dönem başladı. Avrupa Birliği vize muafiyeti çerçevesinde yer alan 72 kriterden biri olan çipli pasaport dönemi dün itibariyle başladı. Yeni pasaportların çiplerinde, biometrik data ve kişinin parmak izinin yanı sıra kişiye ait ad, soyad, doğum yeri-tarihi, uyruk, kimlik ve pasaport numarası, cinsiyet gibi kişisel veriler de bulunuyor. Ancak vatandaşlar pasaportlara bakınca bir değişiklik görmeyecek. Sadece arka kapakta yer alacak çip, kapağın kalın durmasına neden olacak.
cipli_pasaport_donemi
Başvurular nasıl yapılacak?
Yeni çipli pasaport nasıl alınır konusuna geldiğimizde; vatandaşların öncelikle randevu alması gerekiyor. Pasaport randevusu e-Pasaporttan yapılacak. Pasaport müracaat birimlerinden alınan randevuler için vatandaşların 10 dakika önce randevu yerinde olması gerekiyor. Başvuru yapacak kişinin yanında nüfus cüzdanı, 2 adet fotoğraf bulunması gerekiyor. Evrak teslimi sonrasında ise parmak izi veriliyor. Parmak izi sonrası müraacaat ile birlikte Vergi Daire Başkanlığına online ulaştırılıp, merkezi olarak kişiselleştirilip, PTT kanalı ile vatandaşlara 3-7 günde postalanacak. Yeni pasaport alınırken, hali hazırda geçerli pasaportu bulunan vatandaşlardan, ek vergi alınmayacak. Sadece defter ücreti tahsil edilecek. Mevcut durumda defter ücreti 87.50 lira seviyesinde. Ancak hiç pasaportu bulunmayan ve ilk kez alacak olan yurttaşlar yine vergi ödemek durumunda kalacak. Harç bedellerindeki son rakamlar ise 6 aylık için 111,7 TL’den başlıyor.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yurtdışı Tatil

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir