Çikolata hafızaya iyi geliyor

Çikolata hafızaya iyi geliyor

Artık çikolatayı daha çok sevmek ve gönül rahatlığıyla yemek için geçerli bir nedenimiz var. Kolombiya Üniversitesi’nde yapılan yeni araştırmaya göre çikolata, beynin hafızayla ilgili bölümüne kan akışını artırarak bunamayı önlüyor.Çalışma, çikolatanın sağlıklı yaşlı kişilerde yaşa bağlı bellek zayıflamasını tersine çevirebilecek önemli bir maddeyi içerdiğini ortaya koydu.Kakaodaki “besinsel kakao flavanolları” diye adlandırılan antioksidanlar, ileri yaştaki kişilerin hafızalarını geliştirmeye yardım ediyor.Araştırmacılar, üç ay boyunca kakao flavanollarını düşük ya da yüksek dozda alan 50 ila 69 yaşındaki 37 kişinin bilişsel performansını değerlendirdi.
Buna göre, yüksek doz kakao flavanolları tüketenlerin hafızalarının daha az tüketenlere göre daha hızlı olduğu tespit edildi.
Uzmanlar, kakaoda bulunan antioksidanların beyindeki belli bölgeye kan akışını artırarak bilişsel performansı artırdığını açıkladı.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Sağlık & Güzellik

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir