Bolivya hakkında şaşırtıcı gerçekler!

Bolivya hakkında şaşırtıcı gerçekler!

Tuz gölü, yüksek rakımlı başkenti, enteresan coğrafyası, tehlikeli yolları ve sırt çantalılar için çok hesaplı bir ülke olan Bolivya hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz? İşte Güney Amerika ülkesi Bolivya hakkında şaşırtıcı gerçekler;
* Bolivya’da kafalarında küçük melon şapkalar olan geleneksel kıyafetler içinde Aymara kadınları göreceksiniz. Şaşırmayın ve hikayelerini araştırın!
* Bolivyanın And dağlarında bulunan ölüm yolu Inter-Amerikan Kalkınma Bankası tarafından dünyanın en tehlikeli yolu seçildi. İki arabanın yan yana gelmesi ya da geçmesi imkansız gibi görünen yolda gerçekten yolculuk yapmak cesaret istiyor.
bolivya_hakkinda_ilginc_bilgiler_3
* Bolivya’nın iki başkenti var. Ülkenin yasal başkenti Sucre iken Ulusal Kongre ve Başkanlık sarayı La Paz’da olduğundan ülke buradan yönetiliyor.
* Bolivya’da 400’den fazla patates çeşidi bulunuyor. Bunların bazıları siyah ve beyaz renkli ve renkli taşları anımsatıyor. Bunun nedeni ise bu patateslerin suyunun azalması. Ayrıca restoranlarda “Yajua” adlı bir sos da karşınıza çıkacak. Bu sos ise patatesin yanında tüketilen vazgeçilmez sosları.
bolivya_hakkinda_ilginc_bilgiler
* Bolivya sokaklarında çok sayıda ayakkabı boyacıları göreceksiniz. ”Bunda ne var” dediğinizi duyar gibiyiz. Ancak bu ayakkabı boyacılarının yüzlerinde maskeler bulunuyor. Bu maskeleri takma nedenleri ise yakınlarının onları tanımaması için.
* Bolivya’nın güneybatısında bulunan Uyuni isimli tuz gölü, 11 bin km² alanıyla dünyada oluşan en büyük tuz gölü. “Dünyanın en büyük aynası” denilen bu göl, Güney Amerika’nın en ilginç coğrafyalarından biri.
bolivya_hakkinda_ilginc_bilgiler_2
* Bolivya’da bulunan San Pedro Hapishanesi dünyanın en ilginç hapishanelerinden. Bu hapishanede mahkumlar kendi hücrelerini satın almak zorunda. Kalın ve yüksek duvarları, güvenlik kapıları ile normal bir hapishane gibi görünse de, içeride top oynayan çocuklar, pazar tezgahları, kuaförler, hatta bir otel bile bulunuyor. Detaylı bilgi için
bolivya_hakkinda_ilginc_bilgiler_4

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yaşam

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir