Bodrum’da Heykel Park

Bodrum’da Heykel Park

Bodrum’da yerli ve yabancı sanatçıların eserlerinin yer aldığı alana açık hava heykel parkı yapılacağı bildirildi.İlçeye bağlı Turgutreis Mahallesi Akyarlar mevkisindeki Aspat koyunda bu yıl 12’ncisi düzenlenen heykel ve resim sempozyumu, Türkiye’den birçok heykeltıraş ve ressamın katılımıyla yapıldı.
heykel-1
Yaklaşık 10 gün süren sempozyumun ardından etkinliğe katılan 12 sanatçının eserleri bölgede sergilenmeye başlandı.12 yıldan bu yana devam eden sempozyumlara katılan ve aralarında İtalyan, Alman, Japon, Fransız, Özbek ve Yunan heykeltıraşların da olduğu 150 sanatçının 75 heykeli, açık havada sergileniyor.Aspat Vakfı Başkanı Murat Balkan, etkinliğe 12 yıldan bu yana 150’ye yakın yerli ve yabancı sanatçının katıldığını anlatan Balkan, “Bu sanatçılar buraya 75 eser kazandırdı. Burada amacımız Türkiye’nin ilk açık hava müzesini veya parkını oluşturmak. Bununla ilgili resmi yazışmalarımız sürüyor” dedi.
heykel-2
Balkan, ülkede uzun süren resim ve heykel sempozyumu olmadığını öne sürerek, şöyle konuştu:”12 yıldır Türkiye’de devam eden heykel ve resim sempozyumu maalesef yok. Burada amacımız bu etkinliklerin yaygınlaşması. 2003 yılında başladığımızda Türkiye’de 2-3 yerde sempozyum yapılıyordu. 2013 itibariyle 28 yerde heykel sempozyumu yapılmaya başlandı. Bu bizi sevindiriyor” dedi.
heykel-3
Türkiye’de heykel sanatının hak ettiği yerde olmadığına işaret eden Balkan, 1950’de başlayan bu sanatının çok hızlı geliştiğini ifade etti.
Ordu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Nihat Sezer Sabahat’ta, Bodrum’da yıllardır devam eden bu sempozyuma katılmaktan dolayı mutlu olduğunu anlatarak, şunları söyledi:
“Burada diğer sanatçı arkadaşlarımın da yaptığı eserlerle birlikte 80’e yakın eser olacak. 10 günde tamamladığım eserimi parktaki yerine yerleştirdim. Bu tür etkinliklerin heykel sanatının gelişmesi adına çok önem arz ediyor” dedi.
heykel-4
Hacettepe Üniversitesi Heykel Bölümü öğrencisi Aslı Aslan ise Avrupa’da heykel parklarını görebildiklerini ancak Türkiye’de bu tür uygulamaların çok olmadığını ifade ederek, alanın açık hava heykel müzesi olmasının bu sanata katkı sağlayacağını savundu.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Turizm Haberleri

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir