Bir Osmanlı Hatırası: Midilli tatili!

Bir Osmanlı Hatırası: Midilli tatili!

Orijinal ismi Lesvos olan bu ada Yunan adalarının üçüncü büyük adasıdır. Yunanistan’ın ana karasından çok Türkiye’nin Ayvalık ilçesine daha yakındır. Başkenti Mytilene’dir. Ünlü Yunan şairleri Alcaeus ve Sappho’nun memleketidir. Adanın merkezinde Agios Therapulos Kilisesi ve Yeni Cami muhakak görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Ermu ve eski limandaki Osmanlı Çarşısı bizi kendi sokaklarımızda geziyormuş hissi uyandırır. Adanın sokaklarında gezerken ecdadın izlerini sıklıkla görebiliyoruz.  1462’den önce bir korsan yatağı olan ada Mahmud Paşa komutasındaki donanmayla Midilli’yi Osmanlı topraklarına katmayı başardı. Dört yüz yıldan fazla Osmanlı egemenliğinde kalan adada Osmanlı izlerine rastlamamak mümkün olmasa gerek.
Midilli-2
Kaptan-ı Derya Barbaros Hayrettin Paşa’nın memleketi Ayasos, Molivos ve Petra şehirlerinde tarih adeta durmuş gibi. Mandamados ise sadece ünlü seramikleri için bile görülmeye değer bir bölge. Adanın batısındaki Sigri de milyonlarca yıl önce taş olan ağaçları ve fosilleşen ormanıyla Tim Burton filmlerinin dekoru gibi gözüküyor. Bu coğrafyada nelerin olduğu ise Sigri’deki Doğa Tarih Müzesi’nde gizli. Adanın güney tarafındaki Plomari, küçük  sokakları, adı uzoyla özdeşleşmiş Barbayanni fabrikası ve tek tekçi meyhaneleri kafenion’ları ile mini bir huzur köşesi.Burası uzonun başkenti. On bir farklı marka uzo üretiliyor ve kendilerine münhasır uzo festivalleri dahi var.

Ulaşım:
Adanın en yakınında Türkiye’nin Ege kıyıları bulunmaktadır ve adaya Ayvalık, Foça ve Dikili’den feribot seferleri yapılmaktadır. Adadaki karayolu ulaşım ağı özellikle başkent Midilli çevresinde gelişmiştir. Ulaşım açısından da çok kolay olan bu ada muhakkak görülmelidir.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yurtdışı Tatil

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir