Bir doğa harikasında tatil

Bir doğa harikasında tatil

Kaliforniya’nın Fort Bragg şehrinin kuzeyinde, 2.Dünya Savaşı’ndan itibaren 20 yıl boyunca bir çöplük olarak kullanılan bir sahil bölgesi, yıllarca sürmüş uzun uğraşlar veren temizleme çalışmalarının sonucunda cam kumsala dönüşmüş. Kaliforniya MacKerricher Eyalet Parkı’nın bir parçası olan Cam Kumsal, milyonlarca kırık cam parçasını zamanla pürüzsüzleştirebilen okyanus sayesinde rengârenk cam çakıllarla dolu bir sahile sahip.
camdan_kumsal
Göz kamaştırıcı olan bu sahil ”Glass Beach” adıyla anılıyor. Ziyaretçilerin burada bulunan rengarenk çakılları toplamaları hükümeti harekete geçirmiş ve Doğal Park ilan edilmiştir. Plaj koruyucularının kontrolünde olan bu sahilde artık taş toplamak yasak ama ziyaretçilere açık. Camları görmek için Sea Glass Museum (Deniz Camı Müzesi) adında ziyarete açık ve ve girişte ücret istenmeyen bir müze de kurulmuştur.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yurtdışı Tatil

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir