Beyaz ve kahverengi yumurta arasındaki farkları biliyor muydunuz?

Beyaz ve kahverengi yumurta arasındaki farkları biliyor muydunuz?

Yumurta kabukları, beyazdan kahverenginin değişik tonlarına kadar farklılık gösterebilir. Bu durum, tüketicinin de kafasını karıştırabilir. Kimi tüketici daha sağlıklı olduğunu düşünerek kahverengi yumurta alır, kimisi de aynı gerekçeyle beyaz kabuklu olanı. Peki gerçekten aradaki fark nedir?
beyaz_ve_kahverengi_yumurta_arasindaki_farklar_nelerdir
Beyaz tüylü ve beyaz kulak memesine sahip tavuklar beyaz yumurtlarken kırmızı kulak memesine sahip kahverengi tavuklar kahverengi yumurtlar. Besin değeri, lezzet ve pişme karakteristikleri bakımından her iki renk yumurtanın da içi aynı değerdedir. Her iki yumurtada da aynı miktarda protein, mineral ve vitaminler (C vitamini hariç) vardır. Marketlerde dikkat etmişsinizdir kahverengi yumurtaların fiyatları beyazlardan daha pahalıdır. Bu yüzden pek çok insan kahverengi yumurtaların beyaz yumurtalardan daha iyi olduğunu düşünür. Ancak durum öyle değildir. Kahverengi yumurtayı yumurtlayan tavuklar boyut olarak beyazlardan daha büyüktür ve dolayısıyla yumurtaları da daha büyüktür. Dolayısıyla fiyat yüksekliğinin tek sebebi boyutun ve dolaylı olarak içeriğin fazla olmasındandır.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Pratik Bilgiler

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir