Batı Karedeniz – Safranbolu

Batı Karedeniz – Safranbolu

Safranbolu, Arnavut kaldırımlı sokaklarıla, ahşap evleri ile Dünya Mirasları listesinde yer alıyor. İhtişamlı yüksek kapıları, “hayat” adı verilen geniş avluları ve tavanlarındaki işlemeleri ile zamanın ötesinde bir yerde duruyor Safranbolu Evleri.
safranbolu-evleri
Hititlerden Romalılara sayısız medeniyetlere ev sahipliği yapan bu topraklarda her derde deva safran çiçekleri yetişiyor. Doğası ve muhteşem bitki örtüsü ile ünlü bu yörede Hükümet Konağı, Saat Kulesi ve Köprülü Mehmet Paşa Camii ziyaret edilmesi gereken tarihi yapılar arasında.
Batı Karadeniz’in bir diğer kenti Amasra şirin sahili, samimi insanları ve karşı konulamaz güzellikte gün batımı ile kendine hayran bıraktırıyor.
safranbolu-evleri-2
Cenevizlilerden kalma Amasra Kalesi ve ahşap oymacılığının en güzel örneklerinin sergilendiği Çekiciler Çarşısı mutlaka görülmeli.
Abant Gölü ise, baharla birlikte açan nilüfer çiçeklerinin güzelliğiyle keyifli bir yürüyüşe çağırıyor. Çam kokuları ve kuş seslerinin eşlik edeceği bu gezide dağ çileğinin muhteşem lezzetini tatmayı unutmayın.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yurtiçi Tatil

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir