Başkent Kuala Lumpur

Başkent Kuala Lumpur

Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur, benzersiz yerleri ile dünya çapında hemen tanınabilir kalabalık bir metropol. Şehrin eski ve yeniyi birleştirme yeteneği büyüleyici çekiciliğinin bir parçası olan keyifli bir kontrast oluşturur. Simgesel gökdelenler şehrin silueti katkıda bulunurken, tarihi kalıntılar ile birlikte varolur. Asya’nın en dinamik şehirlerinden biri olan Kuala Lum-pur çeşitli eğlence seçenekleri, heyecan verici turistik mekönlar ve kapsamlı bir ulaşım sistemi ile ırkların ve kültürlerin bir potada birleştiği bir merkezdir.
GÖRMENİZ GEREKEN YERLER
PETRONAS TWIN TOWERS  KUALA LUMPUR ŞEHIR MERKEZI (KLCC)
Petronas Twin Towers, şu anda dünyanın en yüksek ikiz yapısı ve beşinci en yüksek gökdelenidir. Iki kuleyi birbirine bağlayan SKYBRIDGE geleceğe açılan bir geçişi simgelemektedir. 451,9m yüksekliğindeki dünyaca ünlü Petronas İkiz Kuleleri KLCC merkezindedir ve ülkenin en ünlü simgelerinden biridir. 41. kattaki SKYBRIDGE şehrin siluetini görüntülemek için mükemmel bir platform sunar. Fütüristik cam ve çelik dış yüzeyi ve geleneksellikten ilham alan iç tasarımı ile 88 katlı bu bina, Malezya’nın ulusal kimlik ve geleneksel değerlerini koruyarak ilerleme hedeflerini yansıtıyor.
ULUSAL MÜZESI  Jalan Damansara
Minangkabau tarzı Ulusal Müze, ülkenin önde gelen müzesidir. 1963 yılında inşa edilen müze, dört farklı temalı galeriye yayılmış bir biçimde milletin tarih ve kültürünü anlatan bir ana bilgi merkezi statüsündedir. Geçmişten gelen emanetler de müzede yer almaktadır.
KUALA LUMPUR KULESI  Jalan Puncak, Jalan P. Ramlee
Bukit Nanas Orman Koruma alanı içinde Bukit Nanas üstüne tünemiş, Kuala Lumpur Kulesi, kentin en önemli yerlerinden biridirkuala-lumpur-tower. Gözlem kulesi kısmı şehrin manzarası sunmaktadır. KL Tower Atmosfer 360° Dönen Restaurant ile 360° gökdelen manzarası eşliğinde görkemli mutfağı tadın.
421m yüksekliğindeki Kuala Lumpur Kulesi, dünyanın yedinci en yüksek telekomünikasyon kulesidir.
DATARAN MERDEKA (BAĞIMSIZLIK MEYDANI)  Jalan Raja
Anlamı ‘Bağımsızlık Meydanı’ olan Dataran Merdeka, Ingiliz Birlik bayrağının indirilip Malezya’nın bağımsızlığının ilan edildiği önemli bir yerdir. 100m yüksekliğinde bayrak direği dünyanın en yüksek desteksiz bayrak direğidir.
LITTLE INDIA (KÜÇÜK HINDISTAN)  Brickfields
Malezya’nın Küçük Hindistan’ı, ülkenin en eski Hint yerleşmelerinden biri içerisinde yer alır. Resmen 2009 yılında başlatılan proje, hızla şehrin en popüler turistik yerlerinden biri haline geliyor. Jalan Travers’dan Jalan Tun Sambanthan’a kadar uzanan Küçük Hindistan kentin ana ulaşım merkezi olan Stesen Sentral’ın hemen yanında yer almaktadır. Bu canlı ve renkli etnik yerleşim bölgesinde bir tuğla döşeli cadde, dekoratif sokak ve kemerler, çeşme ve parlak renkli Saristen, geleneksel Hint mutfağı sunan çeşitli dükkanlara kadar, Hint kültürü ile ilgili her şeyi bulunduruyor.
SULTAN ABDUL SAMAD BINASI  Jalan Raja
Görkemli Sultan Abdul Samad Binası şehrin en seçkin yerlerinden biridir. 1897 yılında inşa edilen bu bina İngiliz döneminde yönetim merkezi olarak görev yaptı. Dataran Merdeka karşısında bulunan bina, Malezya’nın Ulusal Gün kutlamaları için ana mekandır.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yurtdışı Tatil

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir