Ayakkabımızın ömrünü nasıl uzatabiliriz?

Ayakkabımızın ömrünü nasıl uzatabiliriz?

Gerekli özeni göstermediğimiz ayakkabılarımız, ilk anda ki ihtişamını kaybediyor ve eski ayakkabılardan farksız bir görünüme bürünüyor. Peki ayakkabılarınızı daha uzun süre kullanabilmeniz için ne yapmanız, nasıl kullanmanız gerekiyor?
* Ayakkabınızın formunu korumak için gün içinde giydiğiniz ayakkabıyı bir gün dinlendirmelisiniz. Aynı ayakkabıyı mümkünse aralıklar ile giyerek ayakkabınızın hava almasını sağlayın.
* Ne bir numara büyük, ne bir numara küçük ayakkabı almamak gerekmektedir. Ayağınıza uygun ayakkabı seçmek, ayakkabınızın ömrünü uzatacaktır.

* Kış ayları mevsimi itibari ile yağışlar ayakkabılarda tuz birikintisi bırakır. Bu birikintilerde soğuk ve rüzgârın etkisiyle ayakkabılara zarar verir. Bu gibi durumlara maruz kalmamak için özellikle bu aylarda cila ve yumuşatıcı kullanmak gerekir.
* Kullandığınız ayakkabınızı plastik ya da tahta kalıplarla muhafaza edebilirsiniz. Hem fazla nemden korunmuş olacaktır hem de çatlak oluşumunu engellemiş olursunuz.

* Süet ayakkabıları silmeden, bakımına özel olan sünger ve ilaçlar ile temizlenmelidir. Spor ayakkabılar yüzeysel yıkanmalı ve kuruması için kendi halinde bırakılmalıdır. Bez ayakkabılar ılık su ve sabunla yıkanabilir ancak yapıştırıcının çıkma ihtimali de unutulmamalıdır.
* Islanmış olan ayakkabınızı ısıtıcıya maruz bırakmayın. Fazla sıcak ayakkabınızda çatlaklar oluşturacaktır.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Pratik Bilgiler

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir