Avrupa’nın en iyi başkenti Dublin!

Avrupa’nın en iyi başkenti Dublin!

Dublin İrlanda’nın başkenti ve aynı zamanda en büyük şehridir. Birleşik Krallık’a bağlı olan Kuzey İrlanda’nın başkenti ise Belfast. Ülkenin doğu kıyısının ortasında, Liffey Nehri’nin ağzında, Dublin Kontluğu’nun merkezinde yer almaktadır. 988 yılında Vikingler tarafından kurulan ve 3 asır yönetildikten sonra İngiliz yönetimine geçen Dublin, İrlanda Denizi kıyısında, Liffey nehrinin iki yakasında muhteşem restaurantları, şık butikleri, efsanevi pubları, zarif mimarisi, büyüleyici ve çalkantılı tarihi ile İrlanda’nın iki başkentinden biridir. BBC’nin  2003 yılında, Avrupa genelinde 112 kent ve kırsal kesimden, 11.200 kişiye uyguladığı bir ankette, Dublin Avrupa’nın yaşanacak en iyi başkenti, İrlanda ise Avrupa’nın en mutlu ülkesi seçilmiştir.
dublin_irlanda
Dublin, yılda 4 milyonun üzerinde ziyaretçisiyle, Paris ve Londra’dan sonra Avrupa’da en çok ziyaret edilen başkenttir. Dublin denize konumundan dolayı ılıman bir iklime sahiptir. Kışları yumuşak, yazları serin geçer ve aşırı soğuk ya da sıcak yaşamaz. Genelde düşünülenin aksine Dublin, batı İrlanda gibi, yoğun yağış almamaktadır. Batı İrlanda’nın yağış oranı genelde başkentin iki katıdır. Londra ile karşılaştırıldığında ortalamada Dublin’de daha az yağışlı gün görülür.

Dublin özellikle üniversitelisi yoğun bir şehirdir. Özellikle Dublin Üniversitesi çok büyük hareketliliğin olduğu bir eğitim merkezidir. Genç nüfusun yoğun olması Dublin’de öğrenci olmak isteyenlerin sayısını her geçen gün artırmakta.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yurtdışı Tatil

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir