Aspendos Antik Kenti’nde tatil!

Aspendos Antik Kenti’nde tatil!

Aspendos Antalya ilinin Serik ilçesinde bulunan amfi tiyatrosuyla ünlü antik şehirdir. Antalya’ya yaz ya da kış tatil için geldiğinizde mutlaka gezmeniz gereken yerlerin başında gelen bu antik kent sizlere tarihin güzelliklerini sunuyor. Hiç şüphesiz tiyatronun en dikkat çekici ve en harika öğesi sahne binasıdır. Yığma taştan yapılan iki katlı bu binanın alt katında, sanatçıların sahneye çıkışlarını sağlayan beş kapı bulunmaktadır.aspçift
Ortada Porta Regia olarak bilinen büyük kapı ve bunun iki yanında da Porta Hospitales olarak bilinen iki küçük kapı vardır. Orkestranın hizasındaki küçük kapılar ise, vahşi hayvanların saklı tutulduğu yerlere açılan uzun koridorlara aittir. Kalan parçalardan, duvarlardaki nişler ve bina formundaki küçük yapıların içine üçgen ve yarım daire biçimindeki küçük süs çatılar (pediment) altında heykeller yerleştirilmiştir. Aspendos’taki tiyatro olağanüstü akustiğiyle de meşhurdur. Orkestranın ortasında çıkartılan en ufak bir ses bile en üst sıradaki galerilerden rahatça duyulabilir, herkes müzik şölenini yaşayabilir.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yurtiçi Tatil

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir