Antalya’nın halı tarlalarını keşfetmeye ne dersiniz?

Antalya’nın halı tarlalarını keşfetmeye ne dersiniz?

Antalya’nın güneşi, turizmin yanı sıra eskiyen halılara da renk veriyor. Antalya’nın Döşemealtı ilçesindeki çiftçiler, yazın sebze üretmek yerine tarlalarını halıcılara kiralamayı tercih ediyor.

Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden getirilen el halıları, hem renklerinin pastelleşmesi hem de hijyenik olması amacıyla Antalya’nın Döşemealtı ilçesindeki tarlalara seriliyor. Tarlalara serilen 10 bin halı, güneşle yenilenip yeniden ekonomiye kazandırılıyor.

Döşemealtı İlçesi’nde güneşli gün sayısının fazlalığı, yüksek nem oranı, eskiyen halıları yeniden ekonomiye kazandırıyor. Tüccarlar, İstanbul başta olmak üzere çeşitli illerden getirdikleri binlerce el dokuması halı ve kilimi, önce steril havuzlarda yıkıyor. Temizlenen bu halı ve kilimler, yüzlerce dekarlık düz alanda 1 aydan 3 aya kadar halı tarlalarına dönüşen alanda bekletiliyor. Güneş sayesinde eski rengine kavuşan halı ve kilimler, tekrar İstanbul’a götürülüyor.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Turizm Haberleri

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir