Antalya, Turizmde yatırımcının ilk adresi

Antalya, Turizmde yatırımcının ilk adresi

Türkiye’de toplam turizm yatırım bütçesinin yüzde 32’si Antalya’ya gerçekleşiyor.
Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) son araştırmalarına göre,teşvikli yeni yatırımlarla üretilecek,yatak ve istihdam gibi her bir değerin üçte biri Antalya’da yer alacak.
Türkiye’de yapılması planlanan,inşa aşamasında bulunan konaklama tesisleri için ayrılan toplam bütçe 3,2 milyar TL’ye çıktı.Yeni tesislere ayrılan bu bütçenin % 32’si Antalya’da harcanacak.
2014 yılının 8 aylık döneminde alınan yatırım teşvik belgeleri ile yapılacak 203 yeni tesiste 54 binden fazla yeni yatak devreye girecek. Toplam yatak üretiminin % 33,1’i de Antalya’da bulunacak.
Yeni otel yatırımları ile iş imkanı bulacak 12 bin 711 kişinin % 33’ü Antalya’da çalışacak.
8 aylık dönemde alınan teşviklerle yapılması planlanan otellerin % 35,8’ini 3 yıldızlı tesisler, % 32’sini de 4 yıldızlı tesisler oluşturuyor. Yeni tesisler içinde 5 yıldızlı otellerin payı % 15,6 olurken, butik oteller de % 8 dolayında paya sahip.
Turizm yatırımı olmayıp, teşvik kapsamından yararlanan öğrenci yurtlarında 21 bin 519 yatak üretilecek.
8 aylık dönemde, yenilemeler de dahil olmak üzere toplamda 241 proje için 3,7 milyar TL’lik teşvik alındı.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Turizm Haberleri

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir