Finike – Antalya

Finike – Antalya

Finike ilçesi, M.Ö 5.yy da Aykırıçay (Arykandos) ağzında Phoinikos adıyla kurulmuş eski bir yerleşim yeridir. Bu yönü ile ilçede birçok tarihi ören yerleri ile doğal güzellikler vardır. Bunlar arasında Limyra, Arykanda ve İdebessos gibi yerleşim yerleri önemlidir. Yine Suluin Mağarası ve 5 km uzunluktaki Gökbük Kanyonu görülmeye değer doğal güzelliklerdir. Portakalıyla da dünyaca ünlüdür.
NASIL GİDİLİR?
Antalya’ya 120 km, Antalya Havaalanı’na ise 125 km mesafededir. Antalya’dan direkt otobüs seferleri vardır.
ARYKANDA
Finike’ye uzaklığı 30 km olan Elmalı-Finike karayolunun tam yarısında bulunan (Arif köyünün Aykırıçay mahallesine yakın) bir ören yeridir. Anda’ ekinden yola çıkarak, bu kentin İ.Ö.2.000 yılından itibaren var olduğu söylenebilir.arkyanda Zamanın yerlileri Arykanda’ya ’Arykawanda’ olarak adlandırdıkları bilinmektedir. Arykanda antik kentin kazılarında Prof.Dr. Cevdet Bayburtluoğlu’nun çok emeği geçmiştir. Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cevdet Bayburtluğlu ile özdeşleşen kent, onun arkeolojik çalışmaları sayesinde, bugün tarihi Likya (Işık diyarı) bölgesinin en güzel kentlerinin ziyaret etmemizi sağlamaktadır.
Bir yamaç kenti olan Arykanda’da eğimli araziyi verimli kullanabilmek için teras duvarları inşa edilmiştir. Likya’nın bir diğer önemli kenti gezecek olanlar tiyatro, agoralar, merdivenli sokaklar, Hellios Tapınağı, Sebasteion (imparatora tapınma yeri), bazilika, meclis binası, stadion, hamamlar, villalar ve anıtsal mezarların kalıntılarıyla karşılaşacaklardır.
LİMYRA
Finike’nin 9 km kuzey doğusunda bulunan antik Likya şehirlerinden biridir. 1216 m yükseklikteki bir tepenin eteğinde kurulmuş olup yol üzerindedir. Limyra antik kenti bir dönem Lykia medeniyetinin başkentliğini yapmıştır.limyra Roma ve Bizans Dönemlerine ait izleri de görmenin mümkün olduğu antik kent, en kuzeyinde yer alan akropol, kuzeyde bir iç kale ile aşağı kaleden oluşmaktadır. Aşağı kalede, sur, sarnıçlar, Bizans kilisesi ve Perikle Heroonu yer almaktadır.  Karayolunun güneyi; Limyros çayı ile doğu ve batı olmak üzere bölünmüş iki ayrı ada halindedir. Limyros’un batısındaki erken Bizans dönemi suru içindeki alan doğudakine göre daha eski kalıntılar içermektedir.
GAGAİ
Kumluca’nın güneydoğusunda, Yenice köyüne yaklaşık 1.5 km mesafedeki kent, Gaga’nın halkı anlamına gelmektedir. İsminin içindeki “’Ga”’ kelimesi toprak anlamına gelmektedir. Bu antik kentte arkeolojik kazılar pek yapılmamıştır ve gün ışığına çıkmayı bekleyen fazlasıyla kalıntı vardır. Kent, üç bölümden oluşmaktadır. Aşağı ve yukarı akrapolis ile düzlükteki şehir yerleşimidir. Pek keşfedilmeyen Gagai Antik Kenti’ni ilk keşfedenlerden biri olmak sizlere farklı duygular hissettirecektir

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yurtiçi Tatil

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir