Anadolu’nun yöresel tatları!

Anadolu’nun yöresel tatları!

Her yörenin kendine özgü birbirinden lezzetli yemekleri var, bu lezzetler sayesinde hem damaklarınız şenlensin hem bağışıklık sisteminizi güçlensin. İşte sizler için derlediğimiz birkaç yöresel tat.
1)Soğan Kebabı
Gaziantep yöresine ait olan bu lezzet, soğanın etle mükemmel buluşmasıyla ortaya çıkan bir tat. Soğanın ne denli faydalı bir besin olduğunu hepimiz biliyoruz. Soğan Kebabı ise, sebzeleri ve eti dengeli olarak sizlere sunan oldukça etkili ve hafif bir yöresel lezzet.
2)Madımak
Sivas yöresine ait olan ve az bilinen bir otun, en lezzetli hali olan madımak, genelde çorak topraklarda yetişmesi ile tanınır. Kış ayları için vitamin deposu bir besin. Zeytinyağı ile bir araya gelmesi, sebze yemeğini pek fazla sevmeyenleri dahi tatmin edecek türde bir lezzetin ortaya çıkmasına neden olmuştur.
3)Kabak Aşı
Adıyama’nın nefis lezzetlerinden biri olan kabak aşı, birkaç farklı sebze, biraz pirinç olmazsa olmaz zeytinyağı vee karşınıza kabak yemeğinin en hafif ve lezzetli hali. Kış aylarında ihtiyacınız olan vitamini ve lifi kabaktan alacaksınız.Ayrıca oldukça düşük bir kaloriye sahip kabak, doyuruculuk anlamında tatmin edici bir lezzet.
4)Zerde Tatlısı
Balıkesir yöresinin eşsiz lezzeti olan Zerde Tatlısı, fazla malzeme ile karıştırılmayan pirinç ile yapılıyor. Hem hafif hem de rahat bir şekilde tüketebililirsiniz. Farklı, hafif ve lezzetli bir yöresel tatlı arayanlar için ideal seçimlerin başında yer alır.
5)Sıkma Köfte
Malatya yöresine ait atıştırmalık köftelerin yemek hali olan sıkma köfte, sulu ve sebze odaklı bir yemek. Özellikle kış aylarında sağlıklı ve hafif bir yöresel lezzet arayanlar için harika bir tat.
6)Sarımsaklı Köfte
Adana yöresinin bir başka lezzeti olan sarımsaklı köfteyi, kış aylarında rahatça tüketebilirsiniz. Sarımsağın o alıştığınız tadını almadan tüketebilirsiniz. Üstelik hafif bir et yemeği olarak, dilediğiniz an tüketebileceğiniz yöresel lezzetler arasında yer alır.
7)Bad
Sivas yöresine özgü bir lezzet olan bad, yeşil mercimek ve diğer sebzelerin bir araya gelerek; zeytinyağının da katkısı ile farklı ve özel bir tat meydana getirmektedir.Hemen hemen birçok yemekte kullanılan yeşil mercimeği salatalarda görmek pek yaygın değildir. Bad, hemyemek hem salata olarak tüketebileceğimiz bir lezzet.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Gastronomi

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir